bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 lipca 2022
  • wyświetleń: 2124

Bielska chirurgia zawieszona? Ratusz dementuje

Nie milkną głosy niepokoju dotyczącego sytuacji w oddziale chirurgii Szpitala Miejskiego. Władze miasta po raz kolejny zapewniły, że pacjenci wymagający pomocy chirurgicznej taką pomoc znajdą.

Chirurg, szpital, operacja
fot. Pixabay


Bielski radny Andrzej Gacek po raz kolejny podjął w Ratuszu interwencję w sprawie chirurgii ogólnej Beskidzkiego Centrum Onkologii — Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II. O kłopotach placówki pisaliśmy m.in. w tym artykule.

- Po moim ostatnim wystąpieniu w grudniu 2021 roku otrzymałem odpowiedź, że nie ma planów ograniczenia, ani tym bardziej likwidacji chirurgii ogólnej. Kilka dni temu otrzymałem informację o zawieszeniu działalności chirurgii ogólnej z dniem 1 lipca 2022. Proszę o przekazanie szczegółowej informacji na ten temat. Proszę również o pilną interwencję, aby w naszym mieście pacjenci ze schorzeniami z zakresu chirurgii ogólnej mogli być właściwie leczeni. Aby tak było moim zdaniem niezbędne jest utrzymanie działalności oddziału chirurgii ogólnej w Beskidzkim Centrum Onkologii — Szpitalu Miejskim - zaapelował przedstawiciel mieszkańców.

W odpowiedzi Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej ponowił zapewnienie, że "nie ma zamierzeń celowego ograniczania działalności Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim, ani tym bardziej planów jej likwidacji".

- Faktem jest jednak, że na dzień 31 marca duża część z pracujących tam lekarzy złożyła wypowiedzenia umów o pracę. Spowodowane było to przede wszystkim brakiem zgody lekarzy na warunki określone w projekcie nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wprost zaapelował do lekarzy o grupowe, zorganizowanie zwalnianie się z pracy przez lekarzy i uzależnienie powrotu do niej od otrzymania wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości. Trwające od tego momentu trudne negocjacje z lekarzami dotyczyły zarówno poziomu wynagrodzeń jak i oczekiwanych zmian organizacyjnych w izbie przyjęć - wyjaśnił wiceprezydent.

Jak dodał, "w rezultacie prowadzonych rozmów większość lekarzy, którzy wcześniej złożyli wypowiedzenia powróciła do pracy i na dzień dzisiejszy Katedra i Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej pracuje w pełnym zakresie".

- Biorąc pod uwagę nadrzędny cel, którym jest dobro pacjenta i zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Miasta Bielska-Białej zapewniam, że w dalszym ciągu będą prowadzone będą wszelkie działania prowadzące nie tylko do utrzymania funkcjonowania chirurgii w BCO-SM, ale też do jej ciągłego rozwoju - zapowiedział Przemysław Kamiński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.