bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 lipca 2022
  • 10 lipca 2022
  • wyświetleń: 1785

Stałej bazy śmigłowca lotniczego pogotowia w Beskidach nie będzie

Według statystyk, do jednej trzeciej wypadków na terenie górskim dochodzi w Beskidach. W celu ratowania zdrowia i życia ludzkiego stale wzywane są śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Te jednak na akcje w górach muszą lecieć z odległych baz. Niestety, póki co nie ma co liczyć na utworzenie takiej na Podbeskidziu.

Wakacje w pełni. A co za tym idzie, na górskich szlakach nie brakuje turystów. Niestety, nie brakuje też wypadków z ich udziałem, którym niejednokrotnie z pomocą spieszą załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dlatego posłanka Małgorzata Pępek zaapelowała, o utworzenie stałej bazy LPR na Podbeskidziu. Pisaliśmy o tym w tym artykule.

Do tego wniosku ustosunkował się Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Aktualny stan liczebny floty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) nie pozwala na utworzenie dodatkowej, stałej bazy HEMS. Zgodnie ze stanowiskiem LPR, obecnie użytkowane śmigłowce są w pełni wykorzystywane w 22 istniejących bazach oraz na potrzeby szkolenia załóg i zastępowania maszyn podlegających bieżącym przeglądom technicznym. Uwzględniając aktualną lokalizację baz HEMS oraz fakt zabezpieczenia przez obecnie funkcjonujące bazy w Katowicach i Krakowie przeważającej części tego rejonu w ramach podstawowego promienia operacyjnego, wynoszącego 60 km, należy zwrócić uwagę, że rejon Bielsko-Białej nie jest obszarem, który w pierwszej kolejności wymagałby utworzenia tam nowej, stałej bazy - stwierdził przedstawiciel resortu.

Jak dodał, „LPR nieustannie podejmuje działania zmierzające do zakupu nowych śmigłowców ratunkowych, które stworzyłyby możliwość wskazania potencjalnie nowych lokalizacji. Te z kolei powinny być poprzedzone dogłębną analizą uwarunkowań i okoliczności uzasadniających ich utworzenie”.

- Tworzenie nowej bazy HEMS to również konieczność zapewnienia właściwych warunków dla realizacji działań przez Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego wraz z infrastrukturą złożoną z hangaru oraz płyty przedhangarowej, strefy startu i lądowania śmigłowca, pomieszczeń medycznych, technicznych, operacyjnych oraz zaplecza administracyjno-socjalnego. Powyższe wprost implikuje konieczność zabezpieczenia środków finansowych umożliwiających nabycie nieruchomości, realizację inwestycji budowlanej oraz pokrycie kosztów zatrudnienia niezbędnej kadry i działalności bieżącej - wyjaśnił Kraska.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.