Wiadomości

  • 23 czerwca 2022
  • wyświetleń: 531

Zaćma u psa - czym jest i jak ją leczyć?

Materiał partnera:

Choroby oczu mogą występować u psów różnych ras i na różnych etapach życia. Czym jest zaćma i jakie są dostępne metody jej leczenia? Co opiekun czworonoga powinien wiedzieć na ten temat?

Zaćma, określana też jako mętnienie soczewki oka, jest jedną z częstszych chorób oczu występujących u psów. Obszar dotknięty chorobowo może być niewielki, ale też znaczny - wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Przyczyn powstania zaćmy u psa może być kilka. Katarakta może mieć charakter wrodzony lub nabyty, wynikający z procesów starzeniowych organizmu.

Jakie są symptomy choroby?Opiekun czworonoga może dostrzegać, że ich do niedawna znakomicie radzący sobie pies nagle zaczyna mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się po domu. Staje się niezdarny, a przechodząc pomiędzy pomieszczeniami uderza głową we framugę drzwi. Symptomatyczna jest też trudność z trafieniem do miseczki. Zaćma u psa może być zdiagnozowana przez lekarza weterynarii poprzez użycie lampy szczelinowej, za pomocą której widzi on zmienioną chorobowo soczewkę.


W jaki sposób leczy się zaćmę u psa?Jedyną metodą leczenia tej choroby jest zabieg chirurgiczny. Poprzedza go badanie ERG i badanie okulistyczne. Podczas operacji lekarz weterynarii najpierw redukuje masy zaćmowe, wykorzystując do tego celu ultradźwięki, a następnie wszczepia pacjentowi sztuczną soczewkę. Pies może jeszcze tego samego dnia opuścić klinikę. Niezbędne jest podawanie leków, troskliwa opieka nad zwierzęciem oraz stawienie się na badaniu kontrolnym.

Wrzód rogówki oka - co to takiego?Inną chorobą, która również często dotyka czworonogi, jest wrzód rogówki oka. W jej przypadku pierwszymi symptomami zdradzającymi problem jest częste pocieranie okolicy oczu łapą lub o znajdujące się w otoczeniu przedmioty. To zdradza, że w narządzie wzroku toczy się stan zapalny, wywołujący poważny dyskomfort. Nieleczony problem może mieć poważne konsekwencje, nawet w postaci całkowitej utraty wzroku. Dobry okulista dla psa na pewno prawidłowo zdiagnozuje schorzenie i opracuje plan leczenia.

Jakie są rodzaje owrzodzeń rogówki oka? Co je powoduje?Lekarze weterynarii wyróżniają kilka typów zmian w obrębie tego schorzenia. W swojej praktyce mają do czynienia z nadżerką, wrzodem powierzchniowym, wrzodem „boksera”, przepukliną blaszki granicznej i wrzodem głębokim zrębu. Stan zapalny narządu wzroku u psa może mieć różne przyczyny, zarówno te mechaniczne, jak i anatomiczne. Za duża szpara powiekowa, entropion, wytrzeszcz oczu - to tylko niektóre z nich. Lekarze weterynarii jako możliwe przyczyny występowania wrzodu rogówki oka wymieniają również nieprawidłowy wzrost rzęs bądź też wzrastanie rzęs w nieprawidłowym miejscu. Problemem prowadzącym do owrzodzeń rogówki oka może być też niedomykalność powiek. Urazy mechaniczne to przede wszystkim zakucie wysoką trawą czy zadrapanie łapą przez innego psa. Czynnikiem prowadzącym do owrzodzeń rogówki oka mogą być też infekcje o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym.