bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 maja 2022
  • wyświetleń: 222

Kupujesz używany silnik? Zadbaj by miał gwarancję rozruchową

Materiał partnera:

Jak sporządzić pisemną gwarancję rozruchową na używany silnik? Chcesz kupić używany silnik do swojego samochodu, ale zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Kupno silnika, który służył w innym aucie, na pewno jest tańsze od zakupu zupełnie nowego od producenta, ale czy bezpieczne? Czy istnieje jakaś gwarancja rozruchowa na silnik, jeśli tak, to jak ją napisać?

Źródło: pixabay.com


Czy warto kupić używany silnik do samochodu?Chociaż na rynku nie brakuje wielu części zamiennych do silników samochodowych, to jednak ich wymiana zwykle jest problematyczna i kosztowna. Dzieje się tak, ponieważ dość ciasne otoczenie silnika ogranicza dostęp do jego poszczególnych elementów, a co za tym idzie, wymiana poszczególnych części wiąże się zwykle z całkowitym demontażem silnika, a tym samym koniecznością użycia podnośnika, a wcześniej odkręcania i odsuwania wielu elementów.

Dopiero przy wyciągniętym silniku jest możliwość wymiany jego uszkodzonych lub wadliwie działających części. Niestety ich wymiana również często jest trudno z uwagi na specyfikę budowy silnika, a poza tym nie gwarantuje przywrócenia sprawności. Dlatego próby remontu, zwłaszcza kluczowych jego elementów są często nieopłacalne. W tej sytuacji lepiej zdecydować się na zakup nowego silnika. Chociaż nie musi być on zupełnie nowy, a używany, lecz sprawny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie silnika?Podobnie jak w momencie, gdy kupujesz używany samochód, w czasie zakupu używanego silnika musisz zwrócić uwagę na przykład na ślady wycieków, stan uszczelek, wygląd obudowy. Nawet jeśli silnik jest dobrze wyczyszczony przez sprzedającego lub zwłaszcza wtedy, przyjrzyj się, czy nie ma widocznych oznak korozji i pęknięć.

Warto też przyjrzeć się wszystkim jego widocznym częściom i wnętrzu.

O ile kupujesz silnik, który wciąż jest zamontowany w aucie i możesz sprawdzić jego działanie, o tyle, jeśli kupujesz używany silnik, który jest już wyciągnięty z samochodu, ciężko będzie to zrobić. Dlatego ważne jest, aby sprzedający udzielił Ci gwarancji rozruchowej. Jeśli kupujesz go od indywidualnego sprzedawcy, może to zrobić poprzez oświadczenie.

Co to jest gwarancja rozruchowa?Oświadczenie sprzedającego o tym, że silnik, który sprzedaje, jest sprawny, jest gwarancją rozruchową. Taka gwarancja musi być złożona na piśmie, chociaż, tak czy inaczej, nie zwalnia to sprzedającego z odpowiedzialności za jego zapewnienie o sprawności silnika. Jednak samo ustne obwieszczenie nie stanowi gwarancji rozruchowej. Ponadto należy dodać, że gwarancja rozruchowa nie jest obowiązkowa, a jest jedynie dobrowolnym zobowiązaniem sprzedającego i w celu jej realizacji, nie tylko musi być sporządzona pisemnie, ale też określać szczegółowe warunki jej wykonania.
Uszkodzony silnik przy gwarancji rozruchowej

Jeśli kupiłeś silnik, który mimo zapewnień sprzedawcy okazał się wadliwy, jak najszybciej powinieneś zgłosić mu ten fakt. Niestety w trakcie kupna używanego silnika bardzo trudno jest ocenić jego faktyczny stan. Dopiero zamontowanie silnika w samochodzie i odpalenie da nam pogląd na to, czy sprzęt faktycznie działa. Jeżeli po zamontowaniu silnika okaże się, że nie, a sprzedawca twierdzi, że produkt był sprawny w momencie sprzedaży, to wykonaj badania techniczne, które będą podstawą do domagania się swoich praw.

Gwarancja rozruchowa na silnik — podsumowanieJak widzisz, zakup silnika, który służył już w innym samochodzie, pomimo że na pewno jest ekonomicznym rozwiązaniem problemu z niesprawnym samochodem, to może okazać się problematyczny. Dlatego ważne jest, abyś kupując go, otrzymał od sprzedawcy pisemną gwarancję rozruchową, której wzór znajdziesz tutaj: gwarancja rozruchowa na silnik.