REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1054

Soczewki kontaktowe - które wybrać, jak zakładać i nosić?

Materiał partnera:

Przekonanie do szkieł kontaktowych rośnie i coraz więcej osób z wadami wzroku decyduje się na wybór właśnie ich, a nie okularów korekcyjnych. Jest to też tym łatwiejsze, że soczewki kontaktowe mogą być używane przez większość osób potrzebujących korekcji i zapewniają dużą swobodę ich użytkownikom.

Silesia


Które soczewki będą dla ciebie?



Obowiązkowym krokiem przed zakupem soczewek kontaktowych jest wizyta u specjalisty - optometrysty lub lekarza okulisty. Dotyczy to również osób noszących okulary, bo wartość korekcji na nich i na szkłach kontaktowych może się różnić. Typ soczewek warunkowany jest przede wszystkim wadą wzroku. Osoby z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością noszą soczewki sferyczne , astygmatycy toryczne, zaś dla prezbiopów przewidziane są soczewki multifokalne, zwane także progresywnymi.

W czasie wizyty przeprowadzane jest badanie wzroku oraz ogólny wywiad, który odpowiada na pytanie, czy można zastosować soczewki oraz jaki ich rodzaj. W pewnych przypadkach optometrysta może wskazać konkretny materiał (hydrożel, w przypadku uczulenia na silikon) czy też tryb noszenia.

Ile można nosić soczewki kontaktowe?



Wspomniane badanie i wywiad pozwalają odpowiedzieć na pytanie, jaki tryb noszenia soczewek będzie najbardziej optymalny dla danego użytkownika. Soczewki jednodniowe to rozwiązanie, które często proponowane jest w przypadku oczu wrażliwych, o skłonnościach do podrażnień, osobom borykających się z alergiami czy zespołem suchego oka. Te dolegliwości w zależności od charakteru i nasilenia mogą wykluczyć noszenie soczewek lub ograniczyć je do określonego rodzaju. Soczewki jednodniowe są jednocześnie jednorazowe. Co do zasady zakłada się je rano, a wieczorem zdejmuje (tzw. tryb dzienny) i wyrzuca. Miękki, delikatny materiał jest bardzo dobrze odbierany przez oko, a osoby noszące te soczewki cenią je sobie za niezwykły komfort. Można je polecić także okularnikom, na przykład na czas aktywności sportowej, w czasie których okulary nie zawsze się sprawdzają.

Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem są soczewki miesięczne. W tym przypadku jedna para szkieł kontaktowych wystarcza nam na 30 dni, co jest bardzo ekonomiczne i nie obciąża portfela. Takie soczewki można nosić również w trybie dziennym, ale także całodobowym. Mogą pozostać na oczach teoretycznie nawet 30 dni, chociaż optometryści odradzają aż tak długie ich noszenie i polecają zdejmować je choć raz na tydzień.

Jak zakładać i pielęgnować soczewki?



Zakładanie soczewek to proces, do którego trzeba się przyzwyczaić. Czasami wymaga to nawet kilkunastu prób, po których opanujemy wszystkie czynności i będą stanowić one dla nas standardową procedurę.
Pierwszą jej częścią jest higiena dłoni, czyli ich umycie i wysuszenie. Następnie sprawdzamy, czy soczewka jest odpowiednio ułożona - układamy ją na palcu, a krawędzie nie mogą być wywinięte na zewnątrz. Teraz nadchodzi moment, który na początku powoduje dyskomfort - palce jednej dłoni podtrzymują powiekę górną, a drugiej dłoni (tej z soczewką) odwodzą powiekę dolną. Patrząc w górę delikatnie nakładamy soczewkę na gałkę oczną. Przymykamy powiekę, poruszamy okiem, mrugamy - i to wszystko, soczewka powinna być już dobrze ułożona.

Zdejmowanie soczewek to procedura w dużej mierze odwrotna. Myjemy ręce, przytrzymujemy powiekę górną, patrzymy w górę, odsuwamy powiekę dolną. Następnie palec powoli i delikatnie dotyka oka i znajdującej się na nim soczewki, po czym przesuwa ją w dół oka. Pomagając sobie kciukiem musimy chwycić soczewkę w dwa palce i po prostu zdjąć ją z oka. Całość może potrwać dosłownie parę sekund, chociaż raczej nie za pierwszym razem, a po przyzwyczajeniu się do uczucia manipulowania przy oku.

Co dalej? Jeśli nosimy szkła kontaktowe jednodniowe, to możemy je wrzucić. Soczewki miesięczne natomiast należy przemyć specjalnym płynem wielofunkcyjnym, co usuwa z ich powierzchni przeróżne zabrudzenia i osady. Płyn nalewamy również do pojemniczka do przechowywania, gdzie umieszczamy soczewki - każdą w osobnym pojemniku, najlepiej podpisanym (dla oka lewego i prawego). Soczewki przechowywane są w taki sposób przez kilka czy kilkanaście godzin, zwykle przez czas snu użytkownika, po czym zakładane ponownie.

Niezależnie od tego, jaki tryb noszenia soczewek wybierzemy, to wskazane jest zaopatrzenie się w krople do oczu. Dostępne są zarówno takie, które można aplikować bezpośrednio na oko z soczewką, jak i takie, które zakrapiamy po jej wyjęciu. Krople mają działanie kojące i łagodzące podrażnienia, które mogą być wynikiem nie tylko noszenia soczewek, ale po prostu przebywania w niekorzystnym dla oczu środowisku. Do takiego zaliczamy np. klimatyzowane pomieszczenia biurowców, zwłaszcza gdy pracujemy w nich przez długie godziny przed monitorami komputerów.