REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 5 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2003

Zmarła Magdalena Pawlik, działaczka podziemnej Solidarności

3 kwietnia zmarła Magdalena Pawlik, po wprowadzeniu stanu wojennego działaczka podziemnej "Solidarności na Podbeskidziu". Miała 65 lat. Informację o śmierci bielszczanki przekazał Instytut Pamięci Narodowej.

Za swą podziemną działalność Magdalena Pawlik została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności
Za swą podziemną działalność Magdalena Pawlik została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności · fot. IPN Katowice


Magdalena Pawlik urodziła się 10 listopada 1956 r. w Bielsku-Białej. W latach 1980-81 była szeregowym członkiem „Solidarności” w Wojewódzkim Biurze Projektów „Śląsk” w Bielsku-Białej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego wraz z mężem Adamem włączyła się w działalność opozycyjną na terenie Bielska-Białej. W latach 1982-83 byli jednymi z najważniejszych działaczy podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej „Trzeciego Szeregu“ NSZZ „Solidarność“ Regionu Podbeskidzie: Adam był zastępcą szefa „TS“ Jerzego Binkowskiego i głównym kolporterem biuletynu „Solidarność Podbeskidzia“ (także drukował); Magdalena zajmowała się sporządzaniem matryc do druku w/w biuletynu, sporadycznie także drukiem, a także kontaktami z „S“ regionu Mazowsze. Oboje zostali aresztowani 17 października 1983 r. Magdalena wyszła z aresztu po dwóch, a Adam po 9 miesiącach. Postępowanie karne w ich sprawie zostało umorzone na mocy amnestii.

Magdalena Pawlik w 1983 roku
Magdalena Pawlik w 1983 roku · fot. IPN Katowice


Za swą podziemną działalność Magdalena Pawlik została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb śp. Magdaleny Pawlik odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia 2022 r. w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej na osiedlu Karpackim. Wprowadzenie trumny do kościoła o godzinie 11.00, różaniec, Koronka. Msza święta o godz. 12.00.

mp / bielsko.info

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.