bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 marca 2022
  • wyświetleń: 1032

Chaotyczna pomoc uchodźcom z Ukrainy? Ratusz zaprzecza

Polacy, w tym bielszczanie, od ponad trzech tygodni ochoczo i z wielkim zaangażowaniem niosą pomoc wojennym uchodźcom z ogarniętej agresją rosyjską Ukrainy. Niektórzy jednak widzą w tej pomocy chaos i apelują o powołanie specjalnego koordynatora.

Solidarni z Ukrainą! Setki osób na Placu Chrobrego - 27.02.2022
Wiec "Solidarni z Ukrainą" na Placu Chrobrego - 27.02.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Sprawę powołania koordynatora ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy poruszyli radni Klubu Radnych Niezależni.BB

Oprócz ofiarności wielu indywidualnych ludzi, firm i stowarzyszeń, widzimy też jednak brak koordynacji działań tych wielu podmiotów. Dlatego według nas istnieje potrzeba powalania koordynatora lub pełnomocnika, który posiadałby wiedzę na wszystkie tematy związane z organizacją życia dla uchodźców w Bielsku-Bielej oraz koordynowałby działania wszystkich udzielających pomocy” - napisali w swej interpelacji skierowanej do władz miasta.

Jak podkreślają, pod jednym telefonem, czynnym całodobowa (obsługiwanym w godzinach nocnych np. przez Straż Miejską), powinny być dostępne informacje na temat pomocy żywnościowej, materialnej, medycznej, oświatowej oraz zakwaterowania, zarówno w lokalach przygotowanych przez Miasto, jak i oferowanych przez prywatne osoby. Numer takiego telefonu powinien być udostępniany przez wszystkie media oraz uwidoczniony na stronach Urzędu Miejskiego.

- Jesteśmy pewni, że takie działanie pozwoli uporządkować obecny chaos i dalej prowadzić skuteczną akcję pomocową - podkreślili Niezależni.BB.

Jak w odpowiedzi podkreślił Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej, „nie sposób się zgodzić z opinią, że akcja pomocy prowadzona przez miasto jest chaotyczna”.

- Całodobowa infolinia adresowana zarówno do uchodźców, jak i osób, które chcą się zaangażować w pomoc na ich rzecz działa już w naszym mieście od 26 marca br. Koordynacja działań związanych ze wsparciem dla obywateli Ukrainy uciekającymi przed wojną została podzielona pomiędzy poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego i podległe mu jednostki. Wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie dostępne są w języku polskim i ukraińskim na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz w miejskich mediach społecznościowych. Kolportowane są także wśród uchodźców w postaci ulotek - wyjaśnia wiceprezydent.

Jeśli chodzi z kolei o wniosek dotyczący powołania pełnomocnika do spraw pomocy uchodźcom, to według Kuci „jest interesujący, ale niemożliwy do zrealizowania”.

- Działania prowadzone przez bielski samorząd w zakresie pomocy uchodźcom są bowiem tak szerokie i wielokierunkowe, że jedna osoba nie byłaby w stanie samodzielnie ich skoordynować. W związku z tym zarządzeniem Prezydenta Miasta powołany został 18-osobowy zespół, który zajmuje się przygotowaniem, realizacją i nadzorowaniem działań niezbędnych do zapewnienia pomocy ukraińskim uchodźcom - poinformował zastępca włodarza miasta.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.