Wiadomości

  • 15 marca 2022
  • wyświetleń: 1381

Szczypiorek na wyciągnięcie ręki przez cały rok

Materiał partnera:

Ze względu na nieocenione właściwości smakowe, drogocenne składniki odżywcze i prozdrowotne, szczypiorek warto mieć w kuchni przez cały rok. Jego hodowla w warunkach domowych jest bardzo łatwa i poradzą sobie z nią nawet mniej doświadczeni ogrodnicy. Szczypiorek nadaje się do wszystkiego: do kanapek, jajecznicy, gotowania zup i dekorowania potraw.

Szczypiorek na wyciągnięcie ręki przez cały rok


Szczypiorek



Posiada szereg właściwości smakowych odżywczych. Charakterystyczny zapach spowodowany jest obecnością związków siarczkowych, które mają działanie antybakteryjne i przeciwnowotworowe.

  • właściwości lecznicze - źródło cennych witamin i mikroelementów, witamina K wzmacnia kości, witamina C poprawia odporność, witamina A pozytywnie działa na system nerwowy.
  • zastosowanie w kuchni - posiekane liście dodaje się do potraw z jajek, przygotowuje się masło szczypiorkowe i różnego rodzaju dipy, dodaje się także do kanapek, a także posypuje się potrawy tuż przed ich podaniem.
  • szczypiorek, przeciwwskazania - jako roślina jest spokrewniony z cebulą, czosnkiem, szalotką i porem. Osoby, które nie mogą jeść tych produktów, nie powinny jeść także szczypiorku. Ponadto nie powinno się spożywać zbyt dużo tej rośliny.


Odmiany szczypiorku



Istnieje wiele odmian szczypiorku różniących się między sobą cechami charakterystycznymi liści i drobnymi walorami smakowymi. Wiele z nich doskonale nadaje się do uprawy w domu.

  • szczypiorek wieloletni - może rosnąć nawet przez 10 lat, wyróżnia się nieocenionymi walorami smakowymi.
  • szczypior Medium Leaf - także świetnie nadaje się do uprawy domowej, jego liście są nieco krótsze, ale kępa gęściejsza.
  • szczypiorek Jowisz - odmiana szczególnie odporna na choroby, nadaje się do uprawy zarówno w domu, jak i w gruncie.
  • szczypiorek Prager - jego drobne liście są niezwykle aromatyczne i bogate w smaku.


Uprawa szczypiorku w domu



Uprawa szczypiorku jest łatwa i można ją zastosować na dwa sposoby: z cebulek lub nasion. Należy wybrać odpowiednie, niezbyt głębokie doniczki i zastanowić się nad miejscem ich ustawienia. Powinno być jasne, a najlepiej słoneczne.

szczypiorekautorvstrpixabay.com


Uprawa z cebulek



Do doniczki wsypać ziemię uniwersalną lub specjalną do warzyw, z dodatkiem torfu, lekko ubić, ale w ten sposób, aby zachowała nieco pulchności. Zrobić dołek i wsadzić cebulkę. Należy zwrócić uwagę, aby nie posadzić jej "do góry nogami". Jeśli cebulki są zbyt małe, można posadzić ich kilka w jednym miejscu. Cebulki obsypywać ziemią w ten sposób, aby się nie ruszały. Na koniec cebulki trzeba podlać i ustawić w przeznaczonym miejscu.

Uprawa z nasion



Doniczkę przygotowujemy w ten sam sposób jak do uprawy z cebulek. Nasionka szczypiorku wysypać na wierzch. Przykryć bardzo cienką warstewką ziemi i delikatnie ubić. Całość podlać wodą w ten sposób, aby podłoże było tylko delikatnie zwilżone. Doniczkę ustawić na parapecie. Rośliny powinny zacząć kiełkować mniej więcej po tygodniu.

Pielęgnacja szczypiorku



Co 2-3 lata należy kępę szczypiorku wykopać i rozdzielić cebulki, aby nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia. Na bieżąco usuwamy liście zwiędłe lub chore, posiadające żółty kolor. Liście dłużej zachowują intensywny smak i aromat, jeśli usuwamy z nich kwiaty. Liści nie należy ścinać krócej niż 3-5 cm nad ziemią, dzięki temu szczypiorek mocniej się rozkrzewia i wypuszcza więcej liści. Roślinę podlewamy umiarkowanie, ale należy dopuszczać do przesuszenia. Intensywniejszego podlewania wymaga tylko wschodzący szczypiorek. Nie jest wymagający co do ziemi, ale warto co jakiś czas stosować nawożenie choćby biohumusem, sprawdza się też nawożenie kompostem. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny do obojętnego. Wszelkie informacje na temat uprawy szczypiorku w domu można znaleźć na blogu sklepu ogrodniczego http://sklepdlaogrodu.pl/pl/blog/Uprawa-szczypiorku-w-doniczce-w-domu/301, można tu również kupić najwyższej jakości nasiona, nie tylko szczypiorku.