Wiadomości

  • 9 lutego 2022
  • wyświetleń: 5218

Zmiany w obostrzeniach. Skrócenie czasu izolacji i kwarantanny

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił zmiany w obostrzeniach związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Skróceniu ulegną m.in. czas izolacji oraz kwarantanny, zlikwidowana zostanie m.in. kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną.

Rząd łagodzi obostrzenia. Skrócenie czasu izolacji i kwarantanny
Zmiany w obostrzeniach. Skrócenie czasu izolacji i kwarantanny · fot. Ministerstwo Zdrowia


- Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania - dodał.

W związku z tymi informacjami szef resortu zdrowia poinformował o zmianach w zasadach odbywania izolacji i kwarantanny. Od 15 lutego skróceniu ulega czas izolacji po zakażeniu koronawirusem - do 7 dni (wcześniej było to 10 dni). Co ważne - kwarantanna dla współmałżonków osób zakażonych będzie trwać wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Od piątku, 11 lutego likwidacji ulega kwarantanna, którą obejmowano osobę po kontakcie z zakażonym. Od tego samego dnia nie będzie także "kwarantanny przyjazdowej" po przyjeździe z krajów strefy Schengen. Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefy Schengen skrócona zostanie do 7 dni.Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono także powrót do nauki stacjonarnej uczniów z klas 5-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych od 21 lutego. Ta informacja nie dotyczy uczniów z województwa śląskiego - w naszym województwie ferie rozpoczynają się 14 lutego, a kończą - 25 lutego.

mp / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj