Reklama

Wiadomości

  • 28 grudnia 2021
  • 2 stycznia 2022
  • wyświetleń: 9038

Wilk widziany w Buczkowicach. Czy te zwierzęta są groźne dla człowieka?

Na naszą skrzynkę redakcyjną trafiły zdjęcia wilka, który był widziany w Buczkowicach w okolicy drogi wojewódzkiej nr 942. Jak powiedział portalowi bielsko.info Tomasz Gawęda z Nadleśnictwa Bielsko, wilki to zjawisko powszechne w naszym regionie.

Wilk widziany w Buczkowicach. Czy te zwierzęta są groźne dla człowieka?
Wilk widziany w Buczkowicach. Czy te zwierzęta są groźne dla człowieka? · fot. Nadesłane przez czytelnika / Adrian


- Na terenie województwa śląskiego wilki występują najliczniej w Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym oraz Beskidzie Śląskim. Jednak obecnie stopniowo osiedlają się także w innych, nizinnych lasach naszego regionu. Młode, dojrzałe osobniki wędrują nawet na duże odległości (kilkaset kilometrów), aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzinnej. Wędrując pomiędzy kompleksami leśnymi, przez poprzecinane drogami i ludzkimi osiedlami tereny, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Nierzadko stają się ofiarami kolizji drogowych, giną we wnykach kłusowników lub są nielegalnie odstrzeliwane. Często też zapadają na podobne jak u psów, choroby, które w przypadku dzikich zwierząt okazują się śmiertelnym zagrożeniem - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Jak zauważa Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki, w 1995 roku wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 są chronione w całym kraju. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. W Polsce, według danych z 2019 roku, żyje około 2 tysiące osobników tego zwierzęcia - to dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pomimo wyraźnego wzrostu, jest to liczebność niska w porównaniu do wielkości populacji innych dzikich zwierząt. Dla przykładu, według Głównego Urzędu Statystycznego populacja saren liczyła w 2018 r. około 922 tys., a jeleni szlachetnych - 276 tys.

Jak wyjaśnia dr hab. Sabina Nowak w jednym ze swoich artykułów, wilki są mięsożercami, dlatego też żeby przeżyć, starają się doścignąć i zabić wytropione w lesie dzikie ssaki kopytne. Jednak zabijanie zdrowych jeleni, saren i dzików to trudne zadanie, dlatego odnotowuje się także ataki wilków na zwierzęta gospodarskie, które są dla nich "łatwym łupem". Więcej o tym można przeczytać tutaj.

A czy wilk jest zagrożeniem dla człowieka? Wilki nie atakują go, jednak w przypadku spotkania tego zwierzęcia np. w lesie trzeba spokojnie wycofać się i nie iść na konfrontację. Warto dodać, że wilk - jako dzikie zwierzę - zaatakuje, jeśli poczuje się zagrożony. Nie jest to także przewidywalne zwierzę. Wspomniane już Stowarzyszenie dla natury "Wilk" przygotowało tabelę z oceną zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków.

Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków
Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków · fot. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"


Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków
Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków · fot. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.