REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 27 grudnia 2021
  • wyświetleń: 722

Kolejny okres świadczeniowy 500+. Wnioski od 1 lutego

Wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" na kolejny okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - będzie można składać do ZUS od 1 lutego 2022 roku. Od stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski jedynie na nowo narodzone dzieci.

Kolejny okres świadczeniowy 500+. Wnioski od 1 lutego
Kolejny okres świadczeniowy 500+. Wnioski od 1 lutego · fot. ZUS


Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko mają 3 miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Dla przykładu rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Wnioski o 500+ od lutegoW nieco innej sytuacją są rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus. - Takie osoby nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym, czyli od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku, wnioski do ZUS składają dopiero od 1 lutego 2022 r. , wcześniej nie ma możliwości złożenia wniosku - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski i decyzje tylko elektronicznieWnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.
W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

mp / bielsko.info

źródło: ZUS Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.