REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 17 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1787

Spalarnia dla zdrowia mieszkańców? Za nami kolejna debata

W Bielskim Centrum Kultury odbyła się kolejna debata na temat ewentualnego powstania Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów dla Aglomeracji Beskidzkiej. Dyskusja i tym razem była gorąca oraz merytoryczna. Licznie zgromadzeni mieszkańcy zadawali ważne pytania odnośnie potencjalnej inwestycji.

Spalarnia dla zdrowia mieszkańców? Za nami kolejna debata
Spalarnia dla zdrowia mieszkańców? Za nami kolejna debata · fot. UM Bielsko-Biała


- Spotykamy się, aby rozmawiać, słuchać i słyszeć. W szeroko pojętych warsztatach edukacyjnych organizowanych przez miasto, udział wzięły dziesiątki tysięcy osób. Edukowaliśmy i edukujemy w mediach społecznościowych, poprzez gry, poprzez dyskusje czy dystrybucję folderów informacyjnych - także w tysiącach egzemplarzy. Organizowaliśmy konferencje, jest rada interesariuszy, realizujemy filmy edukacyjne, etc. To wszystko przekazywaliśmy w ramach edukacji, aby przedstawić nową inwestycję w jak najszerszej perspektywie, aby pokazać, że jest potrzebna, bezpieczna dla ludzi i środowiska oraz korzystna finansowo - mówił podczas debaty prezes Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej Wiesław Pasierbek.

Jak podkreśla Urząd Miejski w Bielsku-Białej, to mieszkańcy zdecydują w referendum, czy ITPO będzie, czy też nie. - To oni, wraz z urzędnikami, specjalistami gospodarki odpadami, naukowcami i praktykami dyskutowali o inwestycji ponad dwa lata. Bielszczanie uczestniczyli także w pakietach działań edukacyjnych, które miały im przybliżyć, wyjaśnić i zobrazować, czym jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, jakie przynosi korzyści dla środowiska oraz jaki ma wpływ na cenę zagospodarowania odpadów - zwraca uwagę bielski magistrat.

W czwartej debacie na temat budowy spalarni udział wzięli - kardiolog prof. Paweł Buszman; dr inż. Aleksander Sobolewski z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla; prezes Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej Wiesław Pasierbek; członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste Piotr Barczak; Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi i Piotr Prochot - przedstawiciel Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej. Moderatorem był dziennikarz Marek Czyż.

- Obecnie głównym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, które przekłada się na choroby układu krążenia, udary i choroby pochodne. Aglomeracja Śląska traci miliardowe wręcz kwoty na leczenie chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza. Należałoby wprowadzić całkowity i bezwzględny zakaz palenia czymkolwiek i skłonić się ku ekologicznym spalarniom śmieci - to jest zadanie samorządów, nie tylko na Śląsku - mówił kardiolog prof. Paweł Buszman. - Spalarnia pozwoli uniknąć spalania śmieci w piecach. Nie ma żadnej realnej kontroli palenisk domowych. Na miejscu prezydenta miasta z dnia na dzień wprowadziłbym zakaz palenia w piecach domowych czymkolwiek i realnie to kontrolował. Szwajcaria spala 80 proc. śmieci. Dlaczego? Bo zdrowie i życie ludzi jest najważniejsze - podsumował profesor.

Czy jest jakaś alternatywa dla spalarni? - Dla nas, dla Bielska Białej, na dziś oraz w przestrzeni obowiązującego porządku prawnego, nie ma alternatywy dla powstania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Składowanie nie będzie dozwolone, inne rodzaje składowisk tym bardziej, a spalarnie już nie chcą odbierać naszych śmieci. W tego typu instalacjach, nad którymi kontrole ma miasto, cena jest także najniższa, co przekłada się bezpośrednio na opłaty dla mieszkańców. Są to same korzyści - mówił prezes ZGO BB, Wiesław Pasierbek.

Przeciwnik spalarni śmieci, Paweł Głuszyński, twierdził z kolei, że jest wiele narzędzi alternatywnych dla spalarni śmieci, ale UM w Bielsku-Białej nie podjął inicjatywy nowych analiz opłacalności i możliwości. Padały także pytania o to, dlaczego Paweł Głuszyński podważa dane ZGO czy UM. Na to odpowiedział prezes ZGO BB, Wiesław Pasierbek. - Mam nadzieję, że pan Głuszyński sprostuje wypowiedzi dotyczące domniemanego fałszowania. Jeżeli tego nie zrobi, skorzystamy ze stosownych kroków do obrony własnego, dobrego imienia - powiedział prezes.

Do debaty odnieśli się w mediach społecznościowych działacze obywatelskiej inicjatywy "STOP Spalarni Śmieci w Bielsku-Białej". - Wiele rzeczy nadal nas szokuje i zastanawia. Jak autorytet w dziedzinie medycyny może popierać dodatkowy emiter jakim jest spalarnia, bez zapoznania się z dokumentacją technologiczną oraz najnowszymi wynikami badań medycznych - przyznając i mając świadomość swojej niewiedzy w tym obszarze?Jak autorytet na stale pracujący w Zabrzu może nie posiadać wiedzy co truje w Zabrzu i dlaczego najnowsza spalarnia została ukarana karami za przekraczanie emisji i jakich emisji, aż ostatecznie uległa awarii w lutym 2021 - i jednocześnie lobbować na rzecz równie "nowoczesnej i niezawodnej" w Bielsku-Białej? - pytają na Facebooku działacze inicjatywy.

- Spalarnie to trujący przeżytek. Unia Europejska stwierdza jednoznacznie, że tego typu instalacje wyrządzają poważne szkody środowiskowe i nie wpisują się w gospodarkę o obiegu zamkniętym, są gorsze nawet niż składowanie. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają negatywny wpływ spalarni na ludzkie zdrowie i życie. W wyniku spalania odpadów emitowanych byłoby rocznie tony CO2, szkodliwych pyłów, metali ciężkich, tlenków azotu, a także niezwykle toksycznych dioksyn i furanów. Zasięg oddziaływania komina rozciągałby się na wiele kilometrów (mapki opadu ze studium wykonalności jednoznacznie wskazują konieczność nadzór oddziałania komina w promieniu do 13 000m) - stwierdzają przeciwnicy budowy spalarni w bielskiej Wapienicy.

mp / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Referendum - 16 kwietnia 2023" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Referendum - 16 kwietnia 2023

16 kwietnia 2023 roku w Bielsku-Białej odbędzie się historyczne referendum - po raz pierwszy bielszczanie zadecydują w sprawach związanych z samorządem. Poniżej bieżące informacje na ten temat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Referendum - 16 kwietnia 2023" podaj