bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2928

Filip Walecki zwycięzcą konkursu "Sukces nie zna barier 2021"

7 grudnia w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbyła się gala z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W jej trakcie ogłoszono wyniki konkursu "Sukces nie zna barier 2021", a artyści i uczestnicy zajęć Kubiszówki zaprezentowali koncert pt. "Być razem w święta". W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało siedem osób. Kapituła przyznała pierwsze miejsce Filipowi Waleckiemu.

Reklama

Filip Walecki zwycięzcą konkursu "Sukces nie zna barier 2021"
Filip Walecki zwycięzcą konkursu "Sukces nie zna barier 2021" · fot. UM Bielsko-Biała


W imieniu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego zebranych przywitał jego zastępca Adam Ruśniak. - Spotykamy się dziś w bardzo wąskim ale jakże zacnym gronie, aby podsumować ogłoszony przez prezydenta Bielska-Białej konkurs Sukces nie zna barier 2021. Celem konkursu jest promowanie postaw osób z niepełnosprawnościami, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, osób, które mogą stać się wzorem do naśladowania dla innych. Jest to piąta edycja tego konkursu. Jako uczestnik obrad kapituły muszę przyznać, że zawsze chylimy czoła przed państwa dokonaniami. W tym świecie, trudnym nawet dla osób w pełni sprawnych, państwo podejmujecie rękawicę i bierzecie udział w życiu społecznym. Za wszystkie starania należy się wam wielki szacunek, gdyż pomimo niepełnosprawności chcecie ten świat czynić lepszym - mówił zastępca prezydenta.

Zwycięzca konkursu, Filip Walecki, to młody człowiek, który zawsze był ciekawy świata. Jest absolwentem Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie. Pan Filip systematycznie współpracuje z Beskidzkim Zrzeszeniem Sportowo-Rehabilitacyjnym START w Bielsku-Białej. Jest jedynym na świecie ultramaratończykiem z zespołem Downa. W październiku 2021 r. reprezentował Polskę na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy Osób z Zespołem Dawna we Włoszech, zajmując indywidualnie dwukrotnie IV miejsce. Laureat uczestniczy w biegach masowych z osobami w pełni sprawnymi (biegi górskie), jako jedyna osoba w Polsce z tą chorobą posiada odznakę PTTK turystki konnej. Jest osobą energiczną i motywującą innych.

Laureaci konkursu
Laureaci konkursu · fot. UM Bielsko-Biała


Drugie miejsce przypadło Filipowi Pajorowi. Laureat studiował informatykę na Akademii Techniczno-Humanistycznej, od 2013 r. współpracował z firmą Rekord Systemy Informatyczne w Bielsku-Białej, dla której tworzył aktywne formularze dla platformy ePUAP. Społecznie dba o obsługę systemów informatycznych, stronę internetową oraz profil FB Stowarzyszenia Lipnik. Mimo bardzo ograniczonej mobilności zorganizował dwie wyprawy rodzinne do Nowego Jorku. Pomimo tego, że przeszedł zabieg tracheotomii i jest już osobą leżącą, która porusza wyłącznie nadgarstkiem jednej ręki, jest nadal aktywny w sieci, pomagając za pośrednictwem Internetu znajomym i nieznajomym w ich życiowych problemach oraz dzieląc się ciekawą wiedzą.

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Aleksandra Nykiel. Laureatka wspaniale śpiewa. Od 9 lat związana jest z Festiwalem Zaczarowanej Piosenki. W 2011 r. wyśpiewała III nagrodę w kategorii dziecięcej, w 2017 r. zajęła II miejsce w kategorii dorosłej. W roku 2019 wygrała program Szansa na sukces i w tym samym roku otrzymała nagrodę publiczności w konkursie Opolskich Debiutów. Aleksandra Nykiel bierze udział w koncertach dla osób niepełnosprawnych i osób starszych. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Serce dla Serca i Stowarzyszeniem Protalent. Jest osobą empatyczną, chętnie angażuje się w pracę społeczną na rzecz innych osób.

Rozalia Dudka, Stanisław Krząkała, Urszula Pilecka i Teresa Stawarz otrzymali wyróżnienia konkursowe. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Ewa Oczadły i Tadeusz Gierycz. Pojawili się na niej także przedstawiciele instytucji, które na co dzień zajmują się osobami z niepełnosprawnością.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.