Wiadomości

  • 8 grudnia 2021
  • wyświetleń: 3689

Ruszyła "Akcja zima". Minimum 32 specjalistyczne pojazdy na ulicach

Wraz z pierwszymi opadami śniegu na bielskie ulice wyjechały pojazdy do odśnieżania - pługoposypywarki oraz ciągniki. W sezonie 2021/2022, zimowe utrzymanie dróg w Bielsku-Białej w zakresie odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej, zgodnie z zawartymi umowami prowadzić będą Eurovia Polska S.A. - która odpowiada za zimowe utrzymanie głównych ciągów komunikacyjnych oraz PreZero Bielsko-Biała S.A. (dawny SUEZ) - która odpowiada za zimowe utrzymanie pozostałych ciągów komunikacyjnych w strefie wschodniej i strefie zachodniej.

Ruszyła "Akcja zima". Minimum 32 specjalistyczne pojazdy na ulicach - 07.12.2021 · fot. MZD Bielsko-Biała


Łącznie mają do odśnieżenia około 620 km ulic. W celu wykonania usług z zakresu zimowego utrzymania miasta, zgodnie z założonymi standardami, firmy dysponują m.in. 12 pługoposypywarkami - do odśnieżania głównych ciągów komunikacyjnych oraz 4 pługoposypywarkami i 27 ciągnikami wyposażonymi w pług i zasobnik do posypywania solą - do odśnieżania pozostałych ciągów komunikacyjnych w strefach wschodniej i zachodniej. Prócz tego wykonawcy zadania wysyłają na drogi miasta dwa patrole, których głównym zadaniem jest kontrola stanu nawierzchni dróg. Wszystkie wymienione pojazdy wyposażone są w nadajniki GPS pozwalające dyspozytorom kontrolować przebieg tras i określenie ich bieżącej lokalizacji.

- Prowadzenie „Akcji Zima” przez dwie niezależne firmy ma przynieść miastu dodatkowe korzyści. Każda z nich ma swoją oddzielną bazę, własny park maszynowy, magazyny oraz co najważniejsze pracowników i podwykonawców. Oznacza to, że w czasie opadów śniegu, napełnianie solą zasobników pojazdów, będzie się odbywało na raz w dwóch bazach. Skróci się więc czas przebywania pługoposypywarek w magazynie, przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności działań bezpośrednio na ulicach. To samo dotyczy serwisowania sprzętu, jakości nadzoru nad prowadzonymi działaniami etc. Dwie bazy, osobne magazyny surowców, dwie niezależne dyspozytornie oraz większa ilość dodatkowego sprzętu, mogącego wspomagać działania w razie awarii lub nagłego załamania pogody - to niekwestionowane plusy nowego rozwiązania, zastosowanego przez miasto w rozpoczynającym się sezonie zimowym - zwraca uwagę Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

Nadzór nad całością 'Akcji Zima" sprawuje MZD Bielsko-Biała. Warto dodać, że spółki Eurovia oraz PreZero udostępniły numery telefonów, które będą służyły do całodobowej obsługi interwencji i zgłoszeń:
  • Eurovia Polska S.A.: 515 126 284,
  • PreZero Bielsko-Biała S.A.: 33 499 20 16, 33 499 20 26.


Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej udostępnił również wykaz ulic z podziałem na standardy zimowego utrzymania według zadań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule.

mp / bielsko.info

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.