bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 listopada 2021
  • wyświetleń: 1609

Dwa bielskie projekty w konkursie "Inwestycja z perspektywą"

Do 30 grudnia internauci mogą oddać swój głos w konkursie "Inwestycja z perspektywą", organizowanym przez Polską Agencję Prasową. Konkurs ma wyłonić najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Unii Europejskiej. Na konkurs wpłynęło 158 zgłoszeń, wśród nich dwa z Bielska-Białej: rozbudowa Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej oraz rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 942 w Bielsku-Białej, czyli ul Cieszyńskiej.

Reklama

Otwarcie nowego pawilonu BCO - Szpitala Miejskiego - 24.09.2021
Dwa bielskie projekty w konkursie "Inwestycja z perspektywą" · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Na stronie http://www.europapnews.pap.pl został uruchomiony mechanizm, za pośrednictwem którego internauci w prosty sposób mogą zagłosować na najciekawsze ich zdaniem inwestycje współfinansowane ze środków UE w Polsce. Inwestycję można znaleźć, zaznaczając odpowiednie województwo na mapie - po prawej stronie pojawi się wtedy lista projektów - lub używając wyszukiwarki, która znajduje się nad mapą. Link do głosowania: https://europapnews.pap.pl/#maps).

Głosowanie na szpitalDwa bielskie projekty w konkursie "Inwestycja z perspektywą"
Dwa bielskie projekty w konkursie "Inwestycja z perspektywą" · fot. UM Bielsko-Biała


Warto przypomnieć, że zgłoszony obiekt Beskidzkiego Centrum Onkologii to nowo wybudowany pawilon, który jest miejscem kompleksowej diagnostyki i leczenia głównie pacjentów onkologicznych. Stanowi on uzupełnienie zabudowy Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej przy ul. Wyzwolenia.

Nowy budynek to serce szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4.600 m2 i obejmuje oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami, blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń, zakład medycyny nuklearnej, sterylizatornię, pracownię rezonansu magnetycznego, zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwiema pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG.

Znajduje się tu również izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. Pawilon jest wolny od barier dla osób niepełnosprawnych i jest skomunikowany z innymi obiektami szpitala. Zastosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.

- Nowy budynek to miejsce pełne ciepła, zupełnie nieszpitalne z kolorowymi wnętrzami zdobionymi fototapetami z motywami zaczerpniętymi z natury oraz przedstawiającymi miasto Bielsko-Białą i piękno najbliższej okolicy. Wspaniały obiekt, jeden z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, pozwoli świadczyć usługi zdrowotne wielu tysiącom pacjentów - zwraca uwagę Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Koszt budowy wraz z wyposażeniem pawilonu to około 130 mln zł, z czego blisko 80 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Głosowanie na drogęDwa bielskie projekty w konkursie "Inwestycja z perspektywą"
Dwa bielskie projekty w konkursie "Inwestycja z perspektywą" · fot. UM Bielsko-Biała


Drugim projektem ze stolicy Podbeskidzia, na który można głosować w tym konkursie, to rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 942 w Bielsku-Białej.

Miasto Bielsko-Biała - Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej w perspektywie finansowej 2014-2020 przy współfinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 rozbudowało ulicę Cieszyńską w Bielsku-Białej. Inwestycja była częścią szerszego przedsięwzięcia pn. Rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 942 w Bielsku-Białej.

Rozbudową objęto łącznie 8 km dróg, z czego dofinansowanie otrzymał ciąg główny drogi wojewódzkiej nr 942 oraz niezbędne drogi serwisowe. Ponadto równolegle miasto realizowało inną inwestycję unijną pn. Rozbudowa Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej, dzięki czemu droga została objęta systemem ITS.

Realizując tę inwestycję, rozbudowano także 17 skrzyżowań, z czego 3 przybrały formę nowoczesnych rond turbinowych, które ze względu na swoją geometrię stanowią znaczący krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. Równocześnie wzdłuż drogi powstały chodniki oraz niezależna ścieżka rowerowa dostosowana do Standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej opracowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Nowa geometria - pas rozdziału, dodatkowe pasy do skręcania oraz sygnalizacje na skrzyżowaniach - to na pewno właściwy krok w kierunku bezpieczeństwa, a także poprawy płynności ruchu. Przebudowane zostały wszystkie kolidujące z drogą media, zabudowano sieć światłowodową niezbędną w dzisiejszej rzeczywistości. Dzięki rozbudowie droga uzyskała nośność 11,5 t.

Ponadto Miasto Bielsko-Biała - w ramach projektu rozbudowy Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej - wdrożyło rozwiązania wspomagające kierowców przejeżdżających przez miasto. Jednym z rozwiązań, które pojawiło się na ul. Cieszyńskiej, jest tablica zmiennej treści, prezentująca czasy przejazdów na kluczowych kierunkach przemieszczania się pojazdów przez miasto.

- Ukłon w stronę kierowców przejeżdżających przez Bielsko-Białą, to nie tylko informowanie o czasach przejazdów, ale także działania mające na celu skrócenie tych czasów - wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem (ITS), który potrafi analizować dane z różnych czujników, aby usprawniać działanie sygnalizacji świetlnej, tak by zmniejszać czasy oczekiwania na skrzyżowaniach (głównie na czerwonych światłach) czy skracać kolejki pojazdów oczekujących - podkreśla bielski magistrat.

Głosowanie w konkursie Inwestycja z perspektywą potrwa do końca roku. Laureatów konkursu poznamy po Nowym Roku. Jak informują organizatorzy: Trzy inwestycje z najwyższą liczbą głosów nagrodzone zostaną statuetką Inwestycja z perspektywą, a zdobywcę pierwszego miejsca dodatkowo odwiedzi reporter PAP z kamerą i udokumentuje zwycięskie przedsięwzięcie. Wideorelacja z tej wizyty zostanie opublikowana na stronach PAP.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.