bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 listopada 2021
  • wyświetleń: 3558

[FOTO] Potok Straconka zabezpieczony przez Wody Polskie

Wraz z połową listopada Wody Polskie w Gliwicach ukończyły prace modernizacyjne na potoku Straconka i odebrały teren objęty zadaniem z rąk wykonawcy. Celem wykonanych robót było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa położonych kilkadziesiąt metrów dalej zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Ważny aspekt zadania stanowiło jednak także zapobiegnięcie postępującemu procesowi degradacji koryta potoku oraz zapewnienie dalszej stabilności posadowionych w nim filarów mostu drogowego.

Reklama

Potok Straconka zabezpieczony przez Wody Polskie - 19.11.2021 · fot. Wody Polskie


Modernizacja prowadzona była od maja, a jej koszt wyniósł blisko 600 tys. zł. Wody Polskie w Gliwicach podjęły się realizacji prac z uwagi na niewłaściwy stan techniczny koryta potoku. Przechodzące w górskiej zlewni wezbrania spowodowały wyrwy w uregulowanym w przeszłości korycie i ubytki w ścianach żłobu, osłabionych wieloletnim oddziaływaniem wód. Na wykonanie prac pozwoliły także ustawowe obowiązki PGW WP RZGW w Gliwicach, związane z utrzymaniem wód i wykonywaniem potrzebnych remontów i konserwacji budowli hydrotechnicznych.

Zakres robót w ramach zadania obejmował prace utrzymaniowe we wspomnianym korycie cieku, poprawiające jego stan techniczny, w tym m.in. uzupełnienie oraz spoinowanie ubytków istniejącego żłobu kamiennego oraz wypełnienie kamieniem wyrwy dennej poniżej mostu drogowego na ul. Jeździeckiej . Dodatkowo oczyszczono z roślinności oraz innych materiałów ściany żłobu potoku.

Za sprawą zrealizowanego zakresu prac okoliczni mieszkańcy i otoczenie wciąż mogą się cieszyć właściwym stopniem bezpieczeństwa. Na terenie tym, wykorzystywanym także rekreacyjnie odbudowano przyległą do potoku ścieżkę dla pieszych i rowerzystów.

Wykonane w tym roku zadanie stanowi I etap prac, zaplanowanych przez Wody Polskie w Gliwicach na potoku Straconka. Prace o zbliżonym zakresie będą sukcesywnie realizowane na kolejnych odcinkach cieku w nadchodzącym roku 2022 włącznie.

mp / bielsko.info

źródło: Wody Polskie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.