bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 listopada 2021
  • wyświetleń: 1055

Czyste powietrze w bielskim Domu Dziecka dzięki akcji Rower Pomaga

Monstera, dracena, zamioculcas i difenbachia - co łączy te rośliny? Wszystkie mają wyjątkowe właściwości do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach i produkcji tlenu, a teraz przysłużą się wychowankom Domu Dziecka w Bielsku-Białej. Rośliny i nowoczesny oczyszczacz powietrza zostały przekazane dzieciom w ramach finału akcji „Rower pomaga” oraz Dnia Czystego Powietrza przez Galerię SFERA i Fundację Ekologiczną ARKA.

Reklama

Czyste powietrze w bielskim Domu Dziecka dzięki akcji Rower Pomaga
Czyste powietrze w bielskim Domu Dziecka dzięki akcji Rower Pomaga · fot. Materiały prasowe


Jak podaje Sekretarz Generalny ONZ, obecnie aż dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Ta sytuacja przyczynia się do około 7 milionów przedwczesnych zgonów każdego roku, w tym 600,000 dzieci. W samej Polsce, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską, każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. osób.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza, który co roku obchodzony jest 14 listopada, Fundacja Ekologiczna ARKA wraz z Galerią SFERA przekazały do Domu Dziecka przy ul. Józefa Lompy w Bielsku-Białej okazałe rośliny antysmogowe i oczyszczacz powietrza. Pozwoli to na stworzenie dla dzieci własnej „Tlenodajni” na wzór tej, która od dwóch lat działa w bielskiej Galerii SFERA.

- Dzięki współpracy z Galerią SFERA udaje nam się zrealizować kolejny nasz pomysł. Tlenodajnia, jako pierwsze takie miejsce w Polsce powstała właśnie w SFERZE i można z niej korzystać od 2019 roku. Teraz kolejne Tlenodajnie chcemy montować tam, gdzie będą bardzo potrzebne - właśnie w domach dziecka - wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA i pomysłodawca TLENODAJNI.

Czyste powietrze w bielskim Domu Dziecka dzięki akcji Rower Pomaga
Czyste powietrze w bielskim Domu Dziecka dzięki akcji Rower Pomaga · fot. Materiały prasowe


Nagrody zostały ufundowane ze środków zebranych podczas tegorocznej edycji akcji „Rower pomaga z Galerią SFERA”, w ramach której od sierpnia do października br. w aplikacji Strava można było sumować przejechane kilometry. W tym roku bielszczanie przejechali łącznie ponad 74 tysiące kilometrów. To największa tego typu akcja charytatywna w Polsce, która łączy promocję zdrowego trybu życia z ochroną środowiska.

- Bielsko-Biała jest w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. Podejmowanymi działaniami Galeria SFERA chce dać przykład, że można to zmienić. Pragniemy nie tylko uczulać mieszkańców na kwestie związane z ochroną środowiska oraz własnego zdrowia, ale też mobilizować ich do działania. Takie akcje jak „Rower pomaga z Galerią SFERA” każdego roku przynoszą wymierne korzyści mieszkańcom Bielska-Białej. Korzystanie z roweru przekłada się na mniejsze zanieczyszczanie powietrza, przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, a dodatkowo środki zebrane w zamian za przejechane kilometry zostaną przekazane na szczytny cel - mówi Monika Magner, dyrektor Galerii SFERA.

Wsparcie dla czystego powietrzaDzień Czystego Powietrza wymyśliła i realizuje od 2005 roku Fundacja Ekologiczna ARKA, a inicjatywa weszła na stałe do ogólnopolskiego kalendarium. Akcja jest częścią programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA (http://www.zielonareka.pl), w ramach której prowadzony jest szereg różnorodnych działań. W tym roku do akcji Dzień Czystego Powietrza, celem której jest walka o czyste powietrze, zgłosiło się 87 197 osób z całej Polski.

Dla uczestników Fundacja Ekologiczna ARKA przygotowała m.in. narzędzia edukacyjne dla placówek oświatowych - scenariusze zajęć i plakaty informacyjne. Dzień Czystego Powietrza ma uświadamiać społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci i innych trujących opałów w piecach domowych. W efekcie takich działań do atmosfery trafiają toksyczne substancje, które są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób.

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.