bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 listopada 2021
  • wyświetleń: 2924

Do końca roku ZGM planuje wyremontować 220 lokali

Do władz miasta trafiła interpelacja radnego Romana Matyji w prawie remontu mieszkań komunalnych tzw. „pustostanów”. Członek Rady Miejskiej zapytał w niej m.in. o to, ile mieszkań komunalnych wyremontowano w tym roku i ile jest planowane do końca roku.

Reklama

zgm, zakład gospodarki mieszkaniowej
Do końca roku ZGM planuje wyremontować 220 lokali · fot. UM Bielsko-Biała


Gmina Bielsko-Biała w ramach zadań własnych prowadzi politykę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, poprzez budowę i remonty mieszkań komunalnych. - Jednym z tych elementów, są remonty tzw. "pustostanów", dzięki którym przywracamy do zasobów mieszkania, których stan techniczny nie pozwalał zasiedlić najemców. Proszę więc pana prezydenta o informację, ile mieszkań komunalnych wyremontowano w tym roku i ile jest planowane do końca roku. Ile z tych mieszkań zostało już zasiedlona przez najemców? Proszę też o informację jakie środki finansowe miasto przeznaczyło na ten cel? - zapytał w swojej w interpelacji radny Roman Matyja.

I poprosił również o przedstawienie, jak wygląda realizacja listy oczekujących na przydział mieszkań komunalnych z podaniem ile osób uzyskało mieszkanie i ile jest jeszcze osób oczekujących.

Na pismo członka Rady Miejskiej odpowiedział Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej. - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) na dzień sporządzania niniejszej informacji (2 listopada 2021 - przyp. bielsko.info) wyremontował (odebrał po remoncie) 91 lokali. Finalnie do końca 2021 roku ZGM planuje wyremontować ponad 220 lokali. Dokładna liczba będzie znana na koniec roku - poinformował samorządowiec.

Jak dodał Kamiński, wyremontowane lokale, po ich odbiorze technicznym, są niezwłocznie przekazywane do tzw. „zasiedlenia” - ZGM przedstawia propozycję zawarcia umowy najmu danego lokalu osobie uprawnionej (zamieszczonej na jednej z list wynajmu lokali), dlatego wyremontowane do tej pory lokale zostały już zadysponowane na rzecz najemców w ramach nie tylko realizacji list wynajmu lokali, ale także w związku z realizowanymi zamianami czy koniecznością zapewnienia lokali zamiennych.

- Sprawna realizacja list oraz zamian, a także zapewnienie lokali zamiennych w związku z prowadzonymi remontami lub sprzedażą nieruchomości gminnych jest możliwe nie tylko ze względu na remontowane pustostany (jako samodzielne lokale), ale także ze względu na remonty kompleksowe całych budynków. W wyniku tych remontów Miasto także pozyskuje lokale, które mogą być proponowane przyszłym lub aktualnym najemcom. Listy wynajmu lokali opracowane w 2021 roku i zatwierdzone przez Prezydenta Miasta 28 września 2021 roku obejmowały 92 gospodarstwa domowe z czego na dzień 25 października br. 16 z nich przyjęło propozycję zawarcia umowy najmu lub już zawarło umowę najmu. W kontekście list opracowanych w latach poprzednich informuję, że na propozycję mieszkaniową aktualnie oczekują 94 gospodarstwa domowe - przy czym osoby znajdujące się na listach z lat ubiegłych otrzymały przynajmniej jedną propozycję mieszkaniową - wyjaśnił samorządowiec.

W 2021 roku ZGM na remont pustostanów planuje przeznaczyć 4.300.000,00 zł. Powyższa kwota nie uwzględnia wydatków na remonty lokali w ramach remontów kompleksowych budynków ze względu na trudności z wydzieleniem ich z kosztów całej inwestycji.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.