Wiadomości

  • 2 listopada 2021
  • wyświetleń: 6415

Jest odpowiedź na interpelację ws. kontrowersyjnego obrazu

Radny PiS, Andrzej Gacek, skierował do władz miasta interpelację w sprawie kontrowersyjnego obrazu, który pojawił się na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa "Bielska Jesień" organizowanym przez Galerię Bielską BWA. Grafika przedstawia kardynała Stanisława Dziwisza z muchomorem na głowie. Na pismo samorządowca odpowiedział Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Muchomor na głowie kard. Dziwisza. Kontrowersyjna praca w biennale
Jest odpowiedź na interpelację ws. kontrowersyjnego obrazu · fot. Galeria Bielska BWA


- Przedstawiony obraz ewidentnie jest profanacją osoby księdza kardynała oraz kpiną i szyderstwem skierowanymi do hierarchów i społeczności Kościoła Katolickiego. Trudno tu dostrzec wrażliwość i przesłanie artystyczne autora. Moim zdaniem w działaniach placówek podległych prezydentowi miasta nie mogą mieć miejsca działania urażające uczucia znaczącej większości społeczeństwa - czytamy w interpelacji radnego Andrzeja Gacka.

I poprosił prezydenta miasta o podjęcie działań zmierzających do zdjęcia prowokacyjnego obrazu z wystawy w BWA. - Proszę również o informację o konsekwencjach wyciągniętych w stosunku do osób odpowiedzialnych za umieszczenie wyżej wymienionego obrazu na wystawie - podsumowuje samorządowiec.

Więcej o kontrowersyjnym obrazie portal bielsko.info pisał tutaj.

- Zgodnie z obowiązującym prawem prezydent miasta nie ma kompetencji w zakresie ustalania programu artystycznego instytucji kultury, dla których organizatorem jest miasto, jak również czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do członków gremiów powołanych przez instytucję celem realizacji jej zadań statutowych - poinformował w odpowiedzi na pismo radnego Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

mp / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj