Wiadomości

  • 6 lipca 2024
  • wyświetleń: 1509

Kultura, czy obrazoburstwo? Kontrowersje wokół wydarzenia w BWA

Nie wszystkim podoba się to, co dzieje się w życiu kulturalnym miasta. Grupa rajców jest oburzona m.in. wykorzystaniem w jednym kontrowersyjnych wydarzeń grafiki nawiązującej do obrazu religijnego.

Frida lesby
fot. Galeria Bielska BWA


Jak podkreślają bielscy radni Prawa i Sprawiedliwości, Galeria Bielska BWA jest samorządową instytucją kultury miasta Bielska-Białej. Od wielu lat służy nie tylko mieszkańcom miasta, ale także miłośnikom kultury z całego kraju i regionu. Ponieważ jest finansowana z podatków mieszkańców powinna promować stojącą na wysokim poziomie oraz nikogo nie obrażającą kulturę.

- Niestety, w związku z tzw. „miesiącem dumy" w przestrzeni galerii oraz związanej z nią Willi Sixta odbywa się szereg kontrowersyjnych wydarzeń i spotkań. Np. w środę 12 czerwca odbyło się wydarzenie zatytułowane: „Lesby* z Labrysami: Rebel*iantki, Wichrzyciel*ki, Rewol*ucjonistki". W opisie wydarzenia możemy przeczytać: „Uczestnicy przyjrzą się historii rewolt i zastanowią, co oznaczał lesbijski bunt kiedyś, a co oznacza dziś. Organizatorki zaprezentują archiwa, takie jak fragmenty filmów, utworów literackich i muzycznych, odnoszące się do herstorii — czyli badania dziejów z perspektywy feministycznej" - podkreślają w piśmie skierowanym do władz miasta.

Jak podkreślają, „szczególnie bulwersujące jest jednak użycie do promocji tych wydarzeń na stronie internetowej wydawanego przez gminę Bielsko-Biała magazynu ‘Pełna kultura’ grafiki autorstwa Bartłomieja Jarmolińskiego o nazwie ‘Santo Subito Frida’”.

- Grafika ta przedstawia meksykańską malarkę Fridę Kahlo (1907-1954) na której piersi umieszczono wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bez wątpienia wybór akurat tej grafiki nie jest przypadkowy i ma związek z faktem, że czerwiec jest w Kościele katolickim miesiącem w sposób szczególny poświęconym czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Takie zestawienie z użyciem Najświetszego Serca Pana Jezusa (będącego elementem dość kontrowersyjnej grafiki) - do promocji wydarzeń związanych ze środowiskiem LGBTQ+ może być uznane przez wielu katolików jako obrażające ich uczucia religijne - podkreślają autorzy dokumentu.

I skierowali do władz miasta pytanie, m.in. o to, czy władze miasta wiedziały o mających się odbyć w Galerii Bielskiej BWA wydarzeniach i spektaklach związanych z tzw. „miesiącem dumy"; czy w opinii władz miasta promowanie tego typu wydarzeń na stronie internetowej wydawanego przez gminę magazynu za pomocą wspomnianej grafiki jest stosowne? A jeśli nie, to czy zamierzają podjąć jakieś działania względem osób za to odpowiedzialnych, a także, czy w opinii władz miasta należąca właściwie do wszystkich mieszkańców przestrzeń Galerii Bielskiej BWA oraz Willi Sixta powinny być udostępniane na tego typu kontrowersyjne i polaryzujące społeczeństwo wystawy/wydarzenia?

Do tematu wrócimy, gdy swoje stanowisko zajmą włodarze Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj