Wiadomości

  • 26 września 2021
  • wyświetleń: 5360

Dyskryminacja osób niezaszczepionych? Jest petycja

Fundacja Nowe Spektrum skierowała do władz Bielska-Białej petycję dotyczącą dyskryminacji osób niezaszczepionych na COVID-19. Chcą, by miejscowi radni podjęli w tej sprawie specjalna uchwałę.

szczepienie, szeczpionka, koronawirus
Dyskryminacja osób niezaszczepionych? Jest petycja · fot. mp / bielsko.info


Autorzy petycji ws. podjęcia przez Radę Miejską Bielska-Białej uchwały dotyczącej przeciwdziałania dyskryminacji osób niezaszczepionych na COVID-19 powołują się na art. 32 Konstytucji RP, który mówi, że: „wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny" oraz przywołując rezolucję Rady Europy, w treści której komisja przyjęła, że należy: "dopilnować, aby obywatele zostali poinformowani, ze szczepienie nie jest obowiązkowe i że nikt nie jest politycznie, społecznie lub w inny sposób naciskany aby się zaszczepić jeśli sami nie chcą tego zrobić".

Przedstawiciele Fundacji Nowe Spektrum podkreślają, że "w całym 2021 roku, zgodnie z Bazą Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, wyłącznie na COVID-19 zmarły 2 osoby w wieku 1-17 lat".

Jednocześnie przedstawili projekt uchwały:

"1. Rada zobowiązuje się stać na straży prawa i dochowa wszelkich starań, by stosownie do art. 32 Konstytucji RP mieszkańcy (zwłaszcza w wieku szkolnym) nie byli poddawani tadnym działaniom dyskryminacyjnym ze względu na presję medialną, polityczną I społeczną w kontekście tzw. Narodowego Programu Szczepień,

2. Rada przeciwstawia się jakimkolwiek próbom podziału jej mieszkańców na kategorię lepszą (zaszczepionych) i gorszą (niezaszczepionych) stosownie do art. 39 Konstytucji RP.

3. Zabrania się podległym jednostkom pomocniczym, spółkom, organizacjom, stowarzyszeniom i wszelkim innym podmiotom podległym, by jako pracodawcy czy też zleceniodawcy, ograniczali jakiekolwiek prawa, możliwości awansu lub rozwoju zawodowego swoim pracownikom, wolontariuszom i innym osobom sobie podległym z powodu korzystania z przysługujących im z art. 32 i 39 Konstytucji praw.

4. Decyzja o nie przyjmowaniu dobrowolnych szczepień lub innych dobrowolnych procedur (czy zabiegów medycznych) nie będzie stanowiła przeszkody do zawarcia (lub też przedłużania) z podległymi podmiotami jakiejkolwiek umowy - zwłaszcza dot. stosunku pracy.

5. Gmina/Miasto/Powiat oraz żadne podległe podmioty nie będą wprowadzać zasad lub trybów korzystania z gminnych/miejskich/powiatowych obiektów lub urządzeń użyteczności publicznej uniemożliwiających korzystanie z obiektów lub urządzeń użyteczności publicznej mieszkańcom lub osobom przebywającym na terytorium gminy/miasta/powiatu, ze względu na niepodanie się jakiemukolwiek dobrowolnemu zabiegowi czy procedurze medycznej".

Do tematu wrócimy.

raz / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj