bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 września 2021
  • 5 września 2021
  • wyświetleń: 3828

Proboszcz parafii ewangelickiej w Białej odszedł na emeryturę

Proboszcz parafii ewangelickiej w Białej - ks. Henryk Mach odszedł na emeryturę po 33 latach posługi.

Ks. Henryk Mach
Ks. Henryk Mach · fot. UM Bielsko


Uroczyste pożegnanie pastora i powitanie jego następcy - ks. Roberta Augustyna miało miejsce 4 września w kościele przy ul. Stanisława Staszica 2. Swoją posługę w Bielsku-Białej ks. Mach rozpoczął dokładnie 1 września 1988 roku.

Nowy proboszcz - ks. Robert ma 33 lata. Pochodzi z parafii w Wiśle Malince. Służył w parafii w Mikołajkach. W ostatnim czasie był wikariuszem parafii w Katowicach Szopienicach.

Ks. Robert Augustyn
Ks. Robert Augustyn - nowy pastor w Białej · fot. cieszynska.luteranie.pl


Przypomnijmy, że parafia w Białej jest jedną z trzech parafii ewangelickich w Bielsku-Białej. Pozostałe to parafia w Bielsku oraz parafia w Starym Bielsku. Parafia w Białej zrzesza 720 luteran i jest parafią najmniejszą, ale bardzo rozległą - sięga aż do Oświęcimia, Zatoru, Rajczy, Żywca czy Węgierskiej Górki.

Ks. Henryk Mach wcześniej przez pięć lat był wikariuszem w Ustroniu, a jeszcze wcześniej w pomorskim Oleśnie, gdzie przez dwa lata mieszkał z rodziną w Lasowicach Małych. 5 września oficjalnie przejdzie na emeryturę i zamieszka w Wodzisławiu Śląskim.

33 lata posługi to nie tylko nabożeństwa i działalność ewangelizacyjna. Zbór w Białej ma kilka budynków - w Lipniku szkołę, przedszkole, nową szkołę - to wymuszało na proboszczu przeprowadzenie wielu inwestycji. W ostatnich latach zaczęły się remonty budynków przy ul. Stanisława Staszica 2 - najpierw kościoła, potem plebanii. Wszystko w ramach miejskich dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru. Dzięki pieniądzom z miasta ściana frontowa świątyni została wyremontowana. Natomiast teraz końca dobiega remont elewacji plebanii - czyli zabytkowej kamienicy przy ul. Stanisława Staszica 2.

Przez 22 lata ksiądz Mach organizował w Bielsku-Białej ewangelizacje dla miasta pod hasłem Bóg szuka Ciebie. Proboszcz był przewodniczącym komitetu ekumenicznego, spotkania były bowiem organizowane wspólnie z kościołem katolickim, ze społecznością oazową Miasto na górze i z kościołem zielonoświątkowców. Inicjatywa przez kilka lat odbywała się też w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych.

Pastor bardzo chętnie odwiedzał też chorych. W czynie społecznym przez kilkanaście lat był kapelanem w szpitalu przy ul. Stanisława Wyspiańskiego i na oddziale paliatywnym przy ul. Emilii Plater. Za czasów jego probostwa zbór zorganizował masę wyjazdów seminaryjnych na Słowację, do Niemiec, do Holandii, regularne wyjazdy do kąpielisk termalnych na Słowacji połączone z zajęciami biblijnymi.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.