bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 411

Nauka angielskiego od podstaw - co warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Język angielski to całkowita podstawa komunikowania się w dzisiejszych czasach. Jest on niezbędny nie tylko przy wyjazdach za granicę, ale także w życiu zawodowym. Z tego powodu warto poznać podstawy języka angielskiego, aby móc odnaleźć się w każdej sytuacji. W tym celu trzeba odnaleźć właściwą dla siebie metodę nauki angielskiego. Jak więc uczyć się angielskiego od podstaw?

Whitpress


Dlaczego dzieci przyswajają języki najszybciej?Jak twierdzą naukowcy, to właśnie dzieci uczą się najszybciej. Ich tempo przyswajania wiedzy jest zawrotne, ponieważ podczas nauki korzystają z całego mózgu. Wielka ciekawość świata maluchów sprawia, że badają otoczenie za pomocą wszystkich zmysłów. Każdego dnia dziecko może poznać nawet 10 nowych słów. Do osiągnięcia pełnoletniości może przyswoić nawet 65 tysięcy słów w obcym języku. W rodzinach wielokulturowych nawet małe dzieci potrafią się posługiwać kilkoma językami naraz. Co więcej, poznanie nowego języka stymuluje rozwój ich mózgu.


Nauka języka angielskiego - dziecinnie proste!Okazuje się, że dzieci posiadają unikalną i bardzo skuteczną strategię nauki słów. W umyśle dziecka istnieje założenie, że każdy obiekt ma przypisane do siebie tylko i wyłącznie jedno słowo. Jeśli dziecko zobaczy jabłko i usłyszy apple, to umysł dziecka połączy te fakty ze sobą. Mózg działa na zasadzie rywalizacji we wszystkich aspektach i na wszystkich płaszczyznach. Jeśli więc w mózgu dany obiekt zostanie połączony ze słowem, to mózg automatycznie hamuje skojarzenie tego obiektu z innym słowem.

Podczas nauki uczeń musi, więc założyć, że dane słowo nie ma synonimów, a w ten sposób można skrócić proces przyswajania języka maksymalnie. O ile, w przypadku słów jak krzesło czy stół, taka strategia jest łatwa do wprowadzenia, to gdy przychodzi do nauki abstrakcyjnych pojęć, sprawa nieco się komplikuje. Dla początkujących wprowadzenie kilku określeń na jedno pojęcie jest tylko niepotrzebną komplikacją. Warto pamiętać, że na początku swojej drogi z językiem angielskim, najlepiej jest postawić na najłatwiejsze metody.

Metoda nauki na dziecko może okazać się, więc najskuteczniejsza. Wówczas będzie można w każdej sytuacji skorzystać przynajmniej z podstawowego słowa w wielu znaczeniach i kontekstach. Synonimów natomiast warto uczyć się, dopiero gdy przyswoi się pierwsze 1-2 tysiące słów. Przydadzą się one najczęściej podczas pisania, aby uniknąć powtórzeń. W języku mówionym można z kolei poradzić sobie, znając tylko podstawowe znaczenia słów.

Nauka podstaw gramatyki - nie taki diabeł straszny, jak go malują!Po przyswojeniu podstawowego słownictwa można przejść do poznania gramatyki języka angielskiego, czyli największego postrachu wszystkich uczniów. Niestety, nie da się mówić ani pisać po angielsku bez znajomości prawidłowych konstrukcji. Najlepiej jest, więc zacząć od trzech - czterech podstawowych czasów, aby się nie zniechęcić. Niezbędne są czasy Present Simple, Present Continuous, Past Simple i Future Simple. Oprócz tego, na poziomie podstawowym należy poznać takie zagadnienia, jak wyrażenia there is/there are, zaimki, odmianę czasownika to be i have got oraz dopełniacz saksoński. Dodatkowo niezbędne mogą okazać się konstrukcje to be going to, stopniowanie przymiotników oraz podstawowe czasowniki modalne, jak can, may, should i must.

Ta ilość różnorodnych schematów, które trzeba zapamiętać może przerażać. Prawda jest jednak taka, że gramatyka języka angielskiego nie jest trudna. Jest w niej dużo logiki i konsekwencji, przez co można bardzo precyzyjnie opisać daną sytuację. Wystarczy, więc podejść do nauki z dobrym nastawieniem i regularnie trenować swoje umiejętności, a gramatyka angielska stanie się zrozumiała i przyjemna.

Praktyczne ćwiczenia pisania i mówienia po angielskuSame słówka i przyswajanie gramatyki niestety nie wystarczy, by móc porozumieć się z obcokrajowcami. Niezbędna jest także umiejętność płynnego mówienia i wykorzystywania tych nabytych umiejętności w praktyce. Przełamanie blokady językowej jest jednak dla niektórych bardzo trudne, dlatego trzeba skupić się na tym, by wykonywać jak najwięcej praktycznych ćwiczeń opartych na rozmówkach i dialogach. Najlepiej jest mówić na głos w domu, głośno czytać lub powtarzać słowa ulubionej piosenki. Warto także sięgnąć do podcastów stworzonych z myślą o osobach uczących się. Trzeba też pamiętać, że każdemu początkującemu przydarzają się błędy, dlatego nie można się nimi przejmować i zniechęcać. Nie można również zapominać o tym, by przy nauce słówek uczyć się nie tylko ich wymowy, ale i pisowni. Ta umiejętność przyda się zwłaszcza przy tworzeniu korespondencji lub umieszczaniu postów online.

Interaktywne sposoby nauki języka angielskiego od podstaw, czyli kursy onlineCzasami zdarza się tak, że samodzielna nauka języka angielskiego w domu nie wystarcza, a konstrukcje językowe wciąż są niezrozumiałe. W takim wypadku warto poszukać alternatywnej metody nauki, dopasowanej indywidualnie do każdego kursanta. Prowadzący opierają zazwyczaj zajęcia na zasadzie luźnej rozmowy, dzięki czemu można łatwo pozbyć się bariery językowej. Przykładowo, kurs Aktywny Angielski Starter zawiera całkowite podstawy języka angielskiego zawarte w kilku lekcjach wideo, które można odtwarzać kilkukrotnie, aż do pełnego opanowania materiału.

Dodatkowo, w tym kursie zawarta jest unikalna metoda nauki, dzięki której można nauczyć się angielskiego bez stresu. Podczas czterech interaktywnych i darmowych lekcji kursanci są w stanie poznać podstawowe zasady tworzenia konstrukcji w języku angielskim, niezbędne czasy angielskie i zasób słownictwa używanego, na co dzień przez Anglików. Poza tym każdy kursant dostaje newsletter z poradami o szybkiej nauce języków obcych i rozwoju umysłu. Cały kurs składa się jednak ze 100 godzin nieprzerwanej nauki przy zastosowaniu niepowtarzalnej metody, która pozwala szybko i zrozumiałe przyswoić podstawowe informacje o języku angielskim.