bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 2053

[FOTO] Piktogramy na ulicach. To kolejny etap ważnych zmian

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Na nawierzchni ulicy 11 Listopada pojawiły się piktogramy w kształcie roweru pokazujące kierunek jazdy. Jest to pierwsze oznakowanie tego typu w Bielsku-Białej. W ten sposób miasto realizuje kolejny etap zapowiadanych zmian mających ułatwić bezpieczny przejazd rowerem przez centrum miasta na osi północ-południe.

Piktogramy na ulicach. To kolejny etap ważnych zmian - 26.08.2021 · fot. Szymon Gąsowski Wydział Prasowy UMBB


Miejski Zarząd Dróg przystąpił do montażu oznakowania pionowego i malowania poziomego trasy rowerowej wiodącej przez centrum miasta. W jej ciągu zostaną zastosowane nowe rozwiązania, takie jak kontraruch, kontrapas. Powstaje, a raczej jest wytyczana, trasa rowerowa wiodąca od bielskiego Ratusza poprzez ulice: Ratuszową, 11 Listopada, Cechową, Wałową, Podwale i Jana Kilińskiego aż do Michała Grażyńskiego. MZD przedłuża więc istniejącą trasę rowerową, biegnącą wzdłuż rzeki Białej, której zakończenie znajduje się dziś na wysokości krzywego mostku obok bielskiego Ratusza. Dalej rowerzyści dwoma stronami placu Ratuszowego po śladach wyznaczonych przez znaki P27 (znak poziomy - piktogram roweru z kierunkiem jazdy) przejadą oznakowanym przejazdem w ul. Ratuszową. Stamtąd dalej ulicami 11 Listopada i Cechową ruch rowerowy będzie się odbywał zgodnie z istniejącą organizacją ruchu, jednak przy zastosowaniu kontraruchu (organizacja ruchu drogowego dająca możliwość poruszania się rowerem w kierunku przeciwnym do ogólnej organizacji ruchu).

W rejonie ronda turbinowego na ul. Wałowej, przy pomocy oznakowania pionowego i poziomego, zaprojektowano odcinki drogi dla rowerów oraz przejazdy dla rowerzystów w poprzek dróg dochodzących do ronda. Na chodniku przylegającym do ronda zostanie oznaczona droga dla pieszych i rowerów.

Po bezpiecznym pokonaniu ronda rowerzyści zostaną skierowani w ul. Podwale. Tu, na odcinku od ul. Okrzei do ul. J. Kilińskiego po stronie wschodniej jezdni zaprojektowano kontrapas. Drugi kierunek będzie się odbywał zgodnie z ruchem ogólnym. Aby uzyskać potrzebną szerokość jezdni, MZD na ul. J. Kilińskiego zmieni sposób parkowania pojazdów ze skośnego na równoległy. Zmniejszenie liczby miejsc do parkowania w tym miejscu zrekompensuje zaś dodatkowy parking (z parkowaniem równoległym) wzdłuż ul. Podwale. Na skrzyżowaniu ulic Podwale/Okrzei drogowcy zaplanowali także zmianę organizacji ruchu polegającą na poprowadzeniu pierwszeństwa po łuku tych ulic.

Wszystkie zmiany wejdą w życie we wrześniu.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj