Wiadomości

  • 6 maja 2024
  • wyświetleń: 2549

Złamanie kręgosłupa, złamanie miednicy, uwięziony paralotniarz. GOPR podsumował miniony tydzień

Ratownicy górscy z Grupy Beskidzkiej GOPR wyjeżdżali między innymi do: złamania miednicy u 17-letniej rowerzystki, złamania kręgosłupa u 31-letniego mężczyzny oraz uwięzionego paralotniarza, który utknął 20 metrów nad ziemią.

Pracowity weekend ratowników GOPR. Interweniował LPR
Złamanie kręgosłupa, złamanie miednicy, uwięziony paralotniarz. GOPR podsumował miniony tydzień - zdj. ilustracyjne · fot. GOPR Beskidy


- Miniony tydzień okazał się bardzo pracowity dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. Pogoda i wzmożony ruch turystyczny podczas majówki przełożyły się na bardzo dużą ilość wypadków. Łącznie ratownicy interweniowali w górach 46 razy. Najczęstsze urazy to skręcenia i złamania w obrębie kończyn dolnych i górnych - podali beskidzcy goprowcy w mediach społecznościowych.

18 z tych wypadków dotyczyło rowerzystów górskich, były to zdarzenia bardzo poważne. Jak poinformowała Beskidzka grupa GOPR w swoich mediach społecznościowych, w zdarzeniach dominowały urazy wysokoenergetyczne. Poinformowano również, że do najbardziej poważnych wypadków doszło w grupie rowerzystów.

Jednym z nich był miedzy innymi wypadek 33-letniego rowerzysty, który miał miejsce na zboczach Koziej Góry. Rowerzysta w wyniku upadku stracił przytomność i poważnie ranił się w głowę. Na miejsce skierowano karetkę górską z Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku oraz 2 quady z SR Klimczok. Po opatrzeniu i ustabilizowaniu w materacu próżniowym, rowerzysta został ewakuowany samochodem terenowym i przekazany ZRM w Bielsko-Biała.

Do interwencji ratowników dochodziło również w powiecie cieszyńskim. W Ustroniu, w BikePark Palenica 17-lenia rowerzystka doznała złamania miednicy oraz ręki. Po dojeździe na miejsce zespołu ze Stacji Ratunkowej Wisła ratowana została opatrzona, zabezpieczona w materacu próżniowym i przetransportowana samochodem terenowym do Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Również w tym ośrodku doszło do wypadku z udziałem 31-letniego mężczyzny, który doznał złamania kręgosłupa oraz ręki podczas zawodów rowerowych zabezpieczanych przez prywatną firmę. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zwróciło się do ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR o wyznaczenie lądowiska i przyjęcie śmigłowca. Przybyli na miejsce ratownicy z SR Wisła ustabilizowali ratowanego za pomocą noszy podbierakowych i materaca próżniowego oraz przetransportowali go na lądowisko karetką górską.

Pomocy potrzebował również 40-letni paralotniarz, który zawisł na drzewie pod Małą Czantorią. Na miejsce działań wyruszyły 2 zespoły - SR Wisła i CSR Szczyrk. Ratowany może mówić o dużym szczęściu, gdyż zaczepił się czaszą na jednej złamanej gałęzi i wisiał ponad 20 metrów nad ziemią. Po ewakuacji przez ratowników GOPR nie wymagał pomocy medycznej.

Nie obyło się też bez interwencji na szczycie Babiej Góry oraz na sąsiadującym z nią paśmie Policy.

Ratownicy prowadzili też 3 wyprawy poszukiwawczo-ratunkowe, w tym dwie jednocześnie w nocy z 4/5 maja: pomocy potrzebowali wyczerpani turyści na szczycie Babiej Góry oraz zaginiona 42-latka w pobliskiej Skawicy (Sucha Góra w paśmie Policy). Wszystkie osoby zostały odnalezione i ewakuowane. W działaniach które zakończyły się o 5.00 rano brało udział 15 ratowników.

Loading...

Zac / bielsko.info

źródło: GOPR Beskidy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj