bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1283

Zastępca prezydenta miasta odwiedził bielskich powstańców

W Bielsku-Białej mieszka dwoje uczestników powstania warszawskiego. Przed 77. rocznicą tego wydarzenia Alicję Tyczkowską i Jana Dąmbrowskiego postanowił odwiedzić zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak.

Zastępca prezydenta miasta odwiedził bielskich powstańców
Zastępca prezydenta miasta odwiedził bielskich powstańców · fot. UM Bielsko-Biała


W imieniu władz samorządowych Bielska-Białej Adam Ruśniak wielokrotnie zapewniał, że pamięć o tych, którzy walczyli z okupantem, będzie trwała. Najlepszym tego dowodem była jego niedawna wizyta u Jana Dąmbrowskiego z okazji 88. urodzin powstańca. Teraz prezydent miasta Jarosław Klimaszewski skierował list do powstańców - bielszczan.

- W przededniu 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego pragnę złożyć na Pana ręce wyrazy nieustającego uznania za wkład w walkę o wolność stolicy, państwa i narodu polskiego. Wydarzenia, które rozpoczęła godzina W, odcisnęły na Waszych życiorysach nieusuwalny ślad, jednocześnie są one wielkim, pięknym i bohaterskim rozdziałem w historii Polski. Jako Polacy mamy wobec Was niesamowity dług wdzięczności, który co roku, 1 sierpnia i przy każdej możliwej okazji mamy obowiązek przypominać i czcić. Życzymy zdrowia i pogody ducha, jednocześnie mamy nadzieję, że Polska, w której żyjemy, będzie zawsze wyznawała takie same wartości, jak te, dla których żyło, walczyło i ginęło Wasze pokolenie, między innymi na ulicach Warszawy - napisał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Zastępca prezydenta miasta odwiedził bielskich powstańców
Zastępca prezydenta miasta odwiedził bielskich powstańców · fot. UM Bielsko-Biała


Również wojskowi pamiętają o powstańcach. Kilka tygodni wcześniej z wyrazami pamięci i kwiatami Alicję Tyczkowską - z okazji jej 96. urodzin odwiedził - komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej ppłk. Tomasz Maj.

- Powstanie warszawskie było świadectwem determinacji i poświęcenia ludzi, którzy nigdy nie uznali się za pokonanych, ofiarnie walcząc z hitlerowskim najeźdźcą. Męstwo i dokonania powstańców wypełniają chwalebną kartę w dziejach Rzeczypospolitej, ale pamięć o powstaniu to nie tylko wyraz poszanowania historii i jej bohaterów - to ważna część teraźniejszości, określająca nasze powinności wobec państwa i współobywateli. Wyrażając głęboki szacunek dla wszystkich powstańców za ofiarną służbę ojczyźnie, a także za przekazanie współczesnym pokoleniom bezcennych wzorów patriotyzmu i człowieczeństwa jeszcze raz życzymy solenizantce wielu lat w zdrowiu i szczęściu - podkreślał komendant WKU w Bielsku-Białej ppłk. Tomasz Maj.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.