Wiadomości

  • 27 lipca 2021
  • 29 lipca 2021
  • wyświetleń: 2268

Już w najbliższy czwartek start akcji "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej"!

Za nami:

Fundacja ekologiczna "Arka" w najbliższy czwartek, 29 lipca zainauguruje akcję "Sadzimy wodę". Start zaplanowany jest na godzinę 11.00 na placu Bolka i Lolka pod Galerią "Sfera". Partnerem Strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój, a pozostałymi - Urząd Miejski w Bielsku-Białej Bielska-Białej oraz Galeria "Sfera".

Już w najbliższy czwartek start akcji "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej"!
Już w najbliższy czwartek start akcji "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej"! · fot. Fundacja Ekologiczna "Arka"


- Każdego roku 3,5 miliona ludzi umiera z powodu braku wody lub jej zanieczyszczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety.
Co 20 sekund umiera dziecko z powodu braku wody!
- informuje Fundacja Ekologiczna "Arka".

Fundacja przygotuje dla uczestników akcję sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. - Każdy będzie mógł sobie posadzić do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi taką roślinę i zabrać ją do domu. Wśród takich roślin jest m.in niezapominajka błotna, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna - informuje Wojciech Owczarz, prezes "Arki".

W ramach akcji "Arka" przygotowała również wystawę edukacyjną "Łapmy wodę w Bielsku-Białej", która przybliża problem zmian klimatycznych, deficytu wodnego, śladu wodnego czy też pokazuje sposoby na oszczędzanie wody i gromadzenie wody deszczówki. Na wystawie fundacja prezentuje także ogrody deszczowe, które powstały w Bielsku-Białej.

Już w najbliższy czwartek start akcji "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej"!
Już w najbliższy czwartek start akcji "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej"! · fot. Fundacja Ekologiczna "Arka"


Pierwsze ogrody deszczowe w Bielsku-Białej powstały w arkowym domku w Mikuszowicach Krakowskich.
- W arkowym ogrodzie powstał także pokazowy ogród deszczowy w drewnianej skrzyni. Takie ogrody tworzy się tam gdzie nie mamy przestrzeni na przygotowanie go w gruncie. Ogród jest zasilany wodą z rynny i zbudowany jest z wielu warstw filtracyjnych. Jest elementem dekoracyjnym, zwłaszcza tam gdzie w centrach miast panuje "betonoza". Tworzy specyficzny mikroklimat. Pozwala zatrzymać część wody przy gwałtownych opadach i ją oczyszcza - informuje Wojciech Owczarz.

W Mikuszowicach powstał także ogród deszczowy w gruncie - Jest przykładem przyjaznego dla środowiska sposobu gospodarowania wodą opadową. Ma ok 4 m3 pojemności, jest nieizolowany od gruntu, złożony z filtrujących warstw żwiru i piasku i obsadzony hydrofitową roślinnością brzegową. Deszczówka doprowadzana jest do niego izolowanym suchym potokiem, a ewentualny nadmiar wody jest odprowadzany do kolejnego zagłębienia terenu. Ogród zaraz po założeniu zaczyna przejmować całość wody opadowej zatrzymując ją w przestrzeni. Ma to bardzo korzystny wpływ na środowisko. Przede wszystkim podnosi się poziom wilgotności powietrza. Ogród staje się wyspą o zwiększonym parowaniu, jego otoczenie może czerpać z niego zgromadzoną wodę - wyjaśnia prezes "Arki".

Łapmy wodę w Bielsku-BiałejObserwowany długoletni proces ocieplania klimatu i gwałtowne zjawiska pogodowe (susze, gwałtowne ulewy, powodzie) sprawiają iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych i adoptować nasze miasta do zmian klimatu.

Susza czy powodzie dotykają nas wszystkich. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.

Dlatego Fundacja Ekologiczna "Arka" zamierza nadal w 2021 roku prowadzić akcję edukacyjną, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

Już w najbliższy czwartek start akcji "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej"!
Już w najbliższy czwartek start akcji "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej"! · fot. Fundacja Ekologiczna "Arka"


- W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach - tłumaczy Owczarz.

Akcja "Sadzimy wodę w Bielsku-Białej" organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej "Zielona ręka", w którym już uczestniczy ponad 700 tysięcy osób.

mp / bielsko.info

źródło: Fundacja Ekologiczna Arka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.