bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 czerwca 2021
  • 5 czerwca 2021
  • wyświetleń: 6115

Na ul. Kwiatkowskiego powstaną dwa nowe wiadukty

Już niedługo rozpocznie się przebudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego na odcinku pomiędzy Rondem NSZZ "Solidarność" a Rondem Ofiar Katynia. Wyeksploatowany wiadukt zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstaną nowe obiekty.

Reklama

Na ul. Kwiatkowskiego powstaną dwa nowe wiadukty
Na ul. Kwiatkowskiego powstaną dwa nowe wiadukty · fot. MZD Bielsko-Biała


Do inwestycji w tym newralgicznym dla transportu samochodowego miejscu Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przygotowuje się od dawna. Zamknięcie dla ciężkich pojazdów wysłużonego wiaduktu i poprowadzenie objazdów pobliskimi ulicami musi trwać możliwie najkrócej, stąd starania drogowców o jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji.

Koncepcja przebudowy ulicy opierała się na wyborze spośród dwóch wariantów. W pierwszym zaproponowano budowę dwóch obiektów mostowych; jednego o długości 65 metrów nad linią kolejową oraz drugiego o długości 28 metrów nad wewnętrzną drogą zakładową BEFARED S.A. Między obiektami wykonany zostałby zbrojony nasyp gruntowy, obudowany ścianami czołowymi. Druga propozycja przewidywała odtworzenie jednego, długiego na 233 m mostu pomiędzy torami, a drogą zakładową. Porównanie szacunkowych kosztów - 34 mln zł w pierwszym wariancie do prawie 46 mln zł w drugim, przesądziło o wyborze bardziej ekonomicznego, ale spełniającego wszystkie niezbędne wymogi rozwiązania.

Na ul. Kwiatkowskiego powstaną dwa nowe wiadukty
Na ul. Kwiatkowskiego powstaną dwa nowe wiadukty · fot. MZD Bielsko-Biała


- Jest ono przy tym szybsze w realizacji i tańsze w późniejszej eksploatacji. W efekcie układ drogowy będzie posiadał 3 pasy ruchu, z czego 2 w kierunku Ronda Ofiar Katynia i 1 w kierunku Ronda NSZZ "Solidarność". W trakcie uzgodnień ze Zjednoczoną Beskidzką Inicjatywą Rowerową ustalono budowę 3-metrowej szerokości ciągu pieszo-rowerowego po stronie północnej obiektu, połączonego z infrastrukturą rowerową po stronie Ronda Ofiar Katynia. Przez rondo przeprowadzona zostanie także ścieżka rowerowa (północ-południe) biegnąca wzdłuż ul. Michała Grażyńskiego - zwraca uwagę MZD w Bielsku-Białej.

Długość rozbudowywanego odcinka ul. Kwiatkowskiego pomiędzy dwoma rondami wynosi 586 metrów. Prócz rozbiórki wiaduktu i budowy nowego nasypu wraz z dwoma obiektami mostowymi, inwestycja obejmie także budowę mostu na potoku Starobielskim oraz umocnienie koryta w jego sąsiedztwie, a także przebudowę Ronda Ofiar Katynia wraz z wlotami. W ciągu ul. Kwiatkowskiego powstaną też nowe schody i winda łącząca ulicę z peronem Bielsko-Biała Północ.

Na ul. Kwiatkowskiego powstaną dwa nowe wiadukty
Na ul. Kwiatkowskiego powstaną dwa nowe wiadukty · fot. MZD Bielsko-Biała


Rozpoczęcie robót zaplanowano na IV kwartał tego roku.

mp / bielsko.info

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.