Reklama

Wiadomości

  • 28 maja 2021
  • 30 maja 2021
  • wyświetleń: 14502

Biskup senior Tadeusz Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską

Emerytowany ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, biskup Tadeusz Rakoczy, został ukarany przez Stolicę Apostolską - informuje Archidiecezja Krakowska. Ma to związek z zaniedbaniami popełnionymi przez hierarchę w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

Biskup Rakoczy tuszował pedofilię? Jest śledztwo Watykanu
Biskup senior Tadeusz Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Jak informuje Archidiecezja Krakowska, na biskupa Tadeusza Rakoczego nałożono zakaz uczestniczenia w celebracjach i spotkaniach publicznych oraz w zebraniach plenarnych KEP, nakaz życia w duchu pokuty i modlitwy oraz nakaz wpłaty z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa. Takie są decyzje Stolicy Apostolskiej wobec bp Tadeusza Rakoczego, biskupa seniora diecezji bielsko - żywieckiej. Informacje te zawarte są w opublikowanym dziś Komunikacie Archidiecezji Krakowskiej. Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu.

Komunikat Archidiecezji Krakowskiej dotyczący biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;
  • wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.


Oświadczenie ws. decyzji Stolicy Apostolskiej dotyczącej biskupa seniora Tadeusza Rakoczego wydała również diecezja bielsko-żywiecka. Poniżej publikujemy jego treść.

Oświadczenie diecezji bielsko-żywieckiej

Diecezja Bielsko-Żywiecka przyjęła do wiadomości decyzję będącą wynikiem postępowania przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską, ogłoszoną w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej z dnia 28 maja 2021 roku, ws. sygnalizowanych zaniedbań biskupa seniora Tadeusza Rakoczego.

Diecezja przyjmuje do wiadomości decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską.

Centrum Informacyjno-Medialne
Diecezji Bielsko-Żywieckiej


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w lipcu 2020 roku, dziennikarze Gazety Wyborczej ustalili, że do kurii bielsko-żywieckiej za czasów bpa Rakoczego zgłosił się były ministrant, który wyznał, że był w dzieciństwie molestowany seksualnie przez księdza. Hierarcha spotkał się z mężczyzną dwa razy, a o akcie pedofilii poinformował na piśmie. Informatorzy gazety twierdzą jednak, że bp Rakoczy "nic z tą wiedzą nie zrobił". W rezultacie ksiądz molestował potem innego chłopca. Zareagował dopiero bp Roman Pindel, następca bp Rakoczego w diecezji bielsko-żywieckiej.

Jak zauważa portal deon.pl, Watykan zlecił abp. Markowi Jędraszewskiemu, metropolicie krakowskiemu, przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Jego wysłannik spotkał się już z ofiarą księdza pedofila. Biskup Rakoczy ma 83 lata i jest na kościelnej emeryturze. To kolejny od premiery filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" kościelny hierarchom, w sprawie którego Watykan prowadzi dochodzenie. Badana jest także sprawa bp. Edwarda Janiaka, bp. Stanisława Napierały i bp. Henryka Tomasika.

mp / bielsko.info

źródło: Archidiecezja Krakowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.