bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 maja 2021
  • wyświetleń: 6232

[ZDJĘCIA] Oflagowane Marelli. Pracownicy chcą zarabiać więcej

W poniedziałek 17 maja oflagowany został zakład bielskiego Marelli. NSZZ Solidarność FCA Poland domaga się wzrostu stawek zasadniczych dla każdego pracownika Marelli Bielsko-Biała o 2,5 zł na godzinę.

Reklama

Oflagowane Marelli Bielsko-Biała · fot. bielsko.info


- Uporczywe niepodejmowanie przez zarząd Marelli Bielsko-Biała Poland rokowań celem rozwiązania w drodze porozumienia płacowego sporu zbiorowego, trwającego w tej spółce od 26 kwietnia sprawiło, że reprezentująca interesy pracowników międzyzakładowa Solidarność FCA Poland została zmuszona do rozpoczęcia akcji protestacyjnej. Na początek - w poniedziałek 17 maja - oflagowany został zakład bielskiego Marelli - czytamy na stronie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność FCA Poland.

Związkowcy informują, że protest ma na celu doprowadzenie do rozpoczęcia rokowań (negocjacji), będących jednym z podstawowych praw pracowniczych. Gwarantowanych zarówno przez przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jak też Konstytucję.

- Jednocześnie należy pamiętać, że tylko przy negocjacyjnym stole można zakończyć spór polubownie - podpisując satysfakcjonujące porozumienie. Dlatego też prawo nakazuje pracodawcy niezwłoczne podjęcie rokowań. Jednak w bielskim Marelli nie rozpoczęły się one do dzisiaj, choć 26 kwietnia 2021 w trybie sporu zbiorowego został złożone żądanie wzrostu od 1 kwietnia 2021 stawek zasadniczych każdego pracownika Marelli Bielsko-Biała Poland o 2,50 zł za godzinę - dodają związkowcy.

Od czwartku 20 maja załoga bielskiego Marelli bierze udział w referendum strajkowym. Tym samym każdy pracownik ma możliwość zagłosować za ogłoszeniem strajku w związku z nie podejmowaniem przez zarząd Marelli Bielsko-Biała Poland rokowań. Głosowanie w ramach referendum potrwa do poniedziałku 7 czerwca włącznie. Referendum strajkowe jest ważne jeżeli weźmie w nim udział co najmniej połowa załogi.

ab / bielsko.info

źródło: solidarnoscfiat.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.