REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 19 maja 2021
  • wyświetleń: 4932

Dwaj bielscy himalaiści uwięzieni w Nepalu. Loty odwołane

Chcieli pomóc choremu Mateuszowi, zdobywając Mount Everest i w ten sposób promując zbiórkę. Teraz sami potrzebują pomocy. Z powodu pandemii nie mogą wrócić do kraju, bo loty zostały odwołane. Od ponad tygodnia są uwięzieni w Nepalu.

Bielszczanie uwięzieni w Nepalu
Bielszczanie uwięzieni w Nepalu · fot. Od zera do ośmiotysięcznika / Facebook


O wyprawie świeżo upieczonych himalaistów pisaliśmy w artykułach: Od zera do ośmiotysięcznika - wyprawa bielszczan na Everest oraz Bielszczanie dedykują wyprawę na Everest 17-letniemu Mateuszowi.

Łukasz Adamczyk i Sebastian Sojka to bielscy muzycy, nauczyciele i właściciele Liceum Ogólnokształcącego „Edukacja” - szkoły, która zapewnia edukację Mateuszowi Gruszczykowi, któremu postanowili pomóc. Poprzez swoją wyprawę chcieli nagłośnić zbiórkę pieniędzy na jego rehabilitację i leczenie. Chłopak cierpi na padaczkę, zespół Ehlersa, Danlosa, zespół Marfana, zespól Aspergera i wiele innych chorób.

24 kwietnia wylecieli do Nepalu. Udało im się podejść do Everest Base Camp, który jest najsławniejszym obozem wypadowym pod Mount Everest. Wcześniej pokonali symboliczną granicę 5 tysięcy m n.p.m.. Kolejnym celem miał być Island Peak, jednak musieli zrezygnować z powodu warunków pogodowych, w trosce o własne bezpieczeństwo. Kiedy chcieli wrócić do Polski, zatrzymał ich COVID. Są zaszczepieni i teoretycznie mogą podróżować, ale kraj jest zamknięty. Nepal jest pogrążony w lockdownie przez 4 falę koronawirusa - tym razem odmiany indyjskiej. Od kilku dni są zdani sami na siebie, przebywają w hotelu w Katmandu. Na ulicach czuwa wojsko, policja kontroluje przechodniów.

Łukasz Adamczyk, Sebastian Sojka
Łukasz Adamczyk, Sebastian Sojka w drodze na Everest · fot. Od zera do ośmiotysięcznika / Facebook


W sprawie powrotu do kraju bielskich podróżników interweniował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych poseł Przemysław Koperski, a wcześniej o pomoc zaapelował do ministra także prezydent miasta Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. Jak wskazuje poseł, działania mające na celu wydostanie swoich obywateli z Nepalu podjęły już Stany Zjednoczone oraz Federacja Rosyjska.

Bielszczanie założyli awaryjną zbiórkę. Podróżnicy podkreślili w opisie zrzutki, że pieniądze zebrane w ten sposób mają być przeznaczone na tzw. "czarną godzinę", kiedy zabraknie im środków prywatnych na zaspokojenie podstawowych potrzeb - nie wiadomo o ile oczekiwanie na powrót do kraju się wydłuży. Docelowo środki te mają jednak trafić do Mateusza. Taki obrót spraw jednak zależy od tego, czy uda się szybko wrócić do kraju.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.