Wiadomości

  • 23 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3641

Flaga Polski - co warto wiedzieć o barwach, wymiarach i ekspozycji flagi

Materiał partnera:

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto z tej okazji przypomnieć sobie, jakich zasad należy przestrzegać wywieszając flagę państwową na domu czy instytucji. W naszym artykule wyjaśnimy, jakie kolory i wymiary ma flaga RP, jak należy o nią dbać i czy można dodawać na niej napisy.

Flaga Polski - co warto wiedzieć o barwach, wymiarach i ekspozycji flagi


Kolory i wymiary flagiWygląd, barwy oraz proporcje flagi Polski reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Według tego aktu prawnego symbolami Rzeczypospolitej Polskiej są obok orła białego i „Mazurka Dąbrowskiego”, biało-czerwone barwy. Mają one postać dwóch poziomych, równoległych pasów o tej samej szerokości. Kolor biały powinien znajdować się na górze, a czerwony na dole. Aby można je było nazwać flagą państwową, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji na etapie wykonywania. Stosunek szerokości do długości w przypadku flagi Polski powinien wynosić 5:8.

Oprócz zwykłej flagi państwowej, Polska posiada także wersję z godłem. W tym przypadku pośrodku białego pasa wyeksponowane jest godło państwowe RP, czyli umieszczony w czerwonym polu tarczy wizerunek orła białego, ze złotymi szponami i dziobem oraz rozwiniętymi skrzydłami. Orzeł na zwróconej w prawo głowie ma złotą koronę.

Kto powinien wywiesić flagę?Obowiązek eksponowania flagi RP spoczywa na instytucjach państwowych. Flaga państwowa powinna być podniesiona na budynkach urzędowych lub takich, gdzie odbywają się obrady w przypadku Sejmu i Senatu RP, Prezydenta i Premiera Polski oraz Rady Ministrów.

Sposób wyeksponowania flagi Polski niesie za sobą odpowiedni komunikat. Umieszczenie flagi na dachu siedziby informuje o obecności w środku głowy państwa lub obradach organu kolegialnego. Opuszczona do połowy masztu flaga państwowa jest wyrazem żałoby narodowej. Flagę umieszcza się także przed budynkiem, aby podkreślić publiczny charakter obiektu. Instytucje mogą również wywiesić większą ilość flag państwowych w celu podkreślenia podniosłej okazji - głównie w przypadku narodowych lub państwowych uroczystości.

Flaga Polski


Również jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do podniesienia flagi RP, ale tylko w czasie sesji. Natomiast administracje publiczne wywieszają flagi w przypadku określonych świąt państwowych, rocznic i uroczystości.

Warto przy tej okazji zauważyć, że przepisy te dotyczą flagi państwowej bez godła. Flaga państwowa z godłem zarezerwowana jest wyłącznie dla przedstawicielstw i misji wojskowych za granicą RP, statków morskich, kapitanatów i bosmanatów portów, lotnisk i lądowisk cywilnych oraz cywilnych samolotów podczas lotów zagranicznych.

Kto może podnieść flagę? Czy mogą być na niej napisy?Osoby cywilne nie mają obowiązku wywieszania flagi państwowej. Jednak oczywiście warto to robić. Od 2004 r. możemy legalnie eksponować barwy narodowe nie tylko w przypadku świąt państwowych, ale również w przypadku ważnych wydarzeń i uroczystości w naszym życiu prywatnym. Przy zachowaniu zasad dotyczących eksponowania flagi, o których za chwilę powiemy, możemy ją wywieszać cały rok.

A co z umieszczaniem na fladze państwowej napisów, dość powszechną praktyką w naszym kraju? Protokół flagowy wyraźnie zaznacza, że na fladze Polski nie wolno umieszczać żadnych rysunków, napisów, liczb itp. Jeżeli chcemy w związku z jakimiś szczególnymi okolicznościami np. w przypadku zawodów sportowych, zamieścić na barwach narodowych napis, to powinniśmy zrezygnować z zachowania proporcji 5:8. Wówczas nie będzie to już flaga państwowa, tylko barwy narodowe. Należy przy tym pamiętać, że umieszczenie obraźliwego rysunku czy tekstu na symbolu narodowym jest jednoznaczne z jego znieważeniem i podlega grzywnie lub nawet karze pozbawienia wolności..

Zasady eksponowania flagi państwowej przez obywateliJak prawidłowo zawiesić flagę na swoim domu czy mieszkaniu? Flaga państwowa powinna być umieszczona w zależności od warunków, albo pod kątem 45 stopni od ściany budynku, albo poziomo (np. na balkonie lub w oknie). Jeśli flaga jest eksponowana na drzewcu to szerokość flagi nie powinna być mniejsza niż 1/3 długości drzewca, nie powinna też przekraczać połowy jego długości.

Flaga Polski


Flaga taka musi spełniać określone wymogi, aby nie doszło do naruszenia jej czci i szacunku. Przede wszystkim kolory nie powinny być wyblakłe, a sama flaga nie może być brudna, pomięta czy postrzępiona. W sytuacji ciężkich warunków pogodowych (burza, śnieżyca, silny wiatr) flagę należy zdjąć, aby nie uległa zniszczeniu. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której flaga dotyka podłogi, ziemi, bruku czy wody. Jeżeli flaga Polski ulegnie zużyciu (również w przypadku flag papierowych) to należy zniszczyć ją poprzez niepubliczne spalenie lub rozdzielenie barw.

Gdzie kupić flagę Polski?Ponieważ flaga państwowa jest bardzo ważnym symbolem narodowym, zamawiając ją warto zwrócić uwagę, aby wykonana była w odpowiednich proporcjach i z dobrego, trwałego materiału, dzięki czemu posłuży nam przez lata. W Bielsku-Białej w produkcji wysokiej jakości flag państwowych, reklamowych oraz akcesoriów do flag specjalizuje się firma Reklama3000. Jej pracownicy doskonale doradzą, jaki wymiar powinna mieć flaga w zależności od miejsca ekspozycji oraz jaki maszt do flagi dobrać.