Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 5447

Osiedle Karpackie - chcą tężni i górki na zjazdy na sankach

Nowa zieleń, górka „na sanki” i tężnia solankowa. Mieszkańcy Osiedla Karpackiego wiedzą, czego im potrzeba. I apelują do władz miasta, by w okolicy, w której mieszkają na co dzień, powstał teren rekreacyjny z prawdziwego zdarzenia. Zwłaszcza, że zadbanie o zdrowie przyda się, gdy minie pandemia koronawirusa.

Po raz kolejny bielski radny Roman Matyja zwrócił się do władz miasta utworzenie parku rekreacyjnego na Osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej.

- Wskazana przeze mnie lokalizacja obejmuje teren za supermarketem pomiędzy ulicami generała Andersa i Kowalską. Kilkusethektarowy teren znajduje się w „Dolinie Gościnnej”, który jest we władaniu gminy Bielsko-Biała. Propozycja moja składa się z dwóch etapów. Pierwsza polegałaby na przeprowadzeniu prac porządkowych, wycięciu zarośli i wykoszeniu trawy. Prace te mogą być wykonywane jeszcze tej wiosny przez pracowników podległych Wydziałowi Gospodarki Miejskiej - napisał w swej interpelacji Matyja.

Jak zaznaczył przedstawiciel bielszczan, uporządkowanie terenu umożliwi korzystanie z tej przestrzeni mieszkańcom okolicznych osiedli.

- W tym samym czasie miasto może przystąpić do opracowania projektu urządzenia tego terenu. Ponieważ znajduje się on w „Dolinie Gościnnej”, to w projekcie należy uwzględnić uzupełnienie nasadzeń roślin, krzewów i drzew dostosowanych do charakteru tego miejsca. Oczywiście należy uwzględnić też funkcje rekreacyjne w tej przestrzeni, na przykład w postaci utworzenia edukacyjnej ścieżki przyrodniczej, ścieżek spacerowych i miejsc do odpoczynku - sugeruje radny.

Przedstawiciel mieszkańców osiedla zauważył również, że „ze względu na ukształtowanie terenu naturalne wydaje się tam przygotowanie i miejsca do zjeżdżania w zimie na nartach i sankach dla dzieci”.

Na tym nie koniec propozycji.

- Idealnie byłoby, gdyby w projekcie uwzględniono wykonanie tężni solankowej, która to może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia mieszkańców Szczególnie, że po pandemii koronawirusa nie jest w tym z tym najlepiej - podkreślił Matyja.

W odpowiedzi bielscy urzędnicy poinformowali, że Wydział Gospodarki Miejskiej przeprowadzi w konsultacji potrzebne prace w zakresie uprzątnięcia śmieci oraz niezbędne pielęgnacji zieleni na należących do gminy nieruchomościach znajdujących się w pobliżu supermarketu.

- Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Gościnna Dolina” jest jednym z najcenniejszych terenów w naszym mieście, dlatego jakakolwiek ewentualna ingerencja w przyrodę musi być poprzedzona szczegółowymi analizami - wyjaśnił Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak dodał wiceprezydent, aktualnie właśnie przeprowadzane są analizy dotyczące możliwości stworzenia ścieżek przyrodniczych na terenie „Doliny Gościnnej”.

- Tworzona koncepcja będzie podstawą do ewentualnego opracowania z zakresu planowanych działań. Po przeprowadzeniu tego procesu możliwe będzie podjęcie decyzji co do dalszych działań w oparciu o kwestie finansowe - zapewnił.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.