REKLAMA WYBORCZA

Reklama

Wiadomości

  • 8 maja 2021
  • wyświetleń: 1925

[WIDEO] Jak szkolone są psy w GOPR Beskidy?

Praca z psem to ogromne wyzwanie i poświęcenie. Doskonale wie o tym przewodnik GOPR Beskidy Aleksander Karkoszka, który ma pod opieką dwóch czworonożnych ratowników: Oslo i Gaję. Oslo to jeden z najmłodszych psów szkolących się w ramach Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR. Ma dopiero 12 miesięcy. Zobaczcie, jak przygotowuje się do realnych działań ratowniczych w poniższym wideo!O Oslo pisaliśmy już w ubiegłym roku w artykule Najmłodszy, czworonożny ratownik górski rozpoczął szkolenie. Pies miał wtedy 3 miesiące i dopiero rozpoczął swoje szkolenie. Jego przygotowanie do pierwszych akcji zajmie co najmniej trzy lata.

Na szkolenie psa w GOPR składają się: posłuszeństwo, sprawność i praca węchowa. Wsparcie w postaci pomocy „kudłatego kolegi” jest nie do przeceniania w pracy górskich ratowników. Jeden pies zastępuje do sześciu osób podczas akcji poszukiwawczej! Psy mogą działać w każdym typie ratownictwa: lawiny, gruzowiska, teren otwarty, osuwiska, kopalnie, a także poszukiwanie osób martwych, dlatego uczone są wszechstronności. Ważne, aby po trzech latach szkolenia w każdej sytuacji umiały sobie poradzić.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.