bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2636

Jak proces szczepień przeciw COVID-19 wygląda od strony realizatora?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Wracamy do sprawy ograniczonej liczby szczepień w Bielsku-Białej oraz w powiecie bielskim, o której informowaliśmy tutaj. O tym, jak działa punkt szczepień, opowiada dr Tomasz Anyszek z sieci laboratoriów Diaknostyka, która w naszym mieście prowadzi punkt przy ulicy Piłsudskiego.

Jak proces szczepień przeciw COVID-19 wygląda od strony realizatora?
Jak proces szczepień przeciw COVID-19 wygląda od strony realizatora? · fot. Materiały prasowe


Sieć laboratoriów Diagnostyka prowadzi punkty szczepień działające w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 - takie punkty działają w 10 miastach w Polsce, w tym Bielsku-Białej przy ulicy Piłsudskiego 7. Do wtorku, 13 kwietnia zaszczepiono w nim 683 osoby. Ostatnio dużo się mówi o kolejkach przed punktami szczepień, dlatego warto wiedzieć jak ten proces wygląda od strony jego realizatora.

- W punkcie potrzebne są co najmniej trzy osoby na jednego pacjenta - tłumaczy dr Tomasz Anyszek odpowiedzialny za punkty szczepień w Diagnostyce. Jest to lekarz kwalifikujący do szczepienia, pielęgniarka wykonująca iniekcję oraz osoba wpisująca dane do systemu i rejestrująca na drugi termin. To wszystko trwa, system często się zawiesza, każdego pacjenta trzeba potwierdzić przez e-puap i zaczekać na potwierdzający sms. Według mnie trzeba liczyć minimum 10 minut na pacjenta przy sprawnej pracy ludzi i braku zakłóceń systemowych.

Fiolka, szczepionka, pfizer, biontech, koronawirus, covid
Jak proces szczepień przeciw COVID-19 wygląda od strony realizatora? · fot. mp / bielsko.info


Diagnostyka szczepi dostępnymi w Polsce szczepionkami Pfizera i Astry Zeneki. Szczepionki Pfizer w punktach pojawiają się najczęściej we wtorek, mają krótki termin przydatności do użycia i na szczepienie są dwa dni, przy dostawie wtorkowej są to najczęściej wtorek i środa. Trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku szczepionek AstraZeneca - tutaj limit to 50 sztuk na tydzień. Zdarza się, że nie każdy pacjent dociera na swoje szczepienie, wówczas przed punktem pobrań trudne zadanie - trzeba szybko znaleźć takiego pacjenta, który ma e-skierowanie i w ciągu godziny, dwóch pojawi się w punkcie przy Piłsudskiego, bo inaczej szczepionka się zmarnuje.

Obecnie Polska jest na 50. miejscu na 53 notowane kraje pod względem radzenia sobie z pandemią. Gorzej od nas radzą sobie tylko Czechy, Brazylia i Meksyk. Kluczem do opanowania pandemii jest jak najszybsze wyszczepienie społeczeństwa, przykładowo w Wielkiej Brytanii zaszczepiono już 30 mln osób, w Polsce 7,7 mln.

Jak proces szczepień przeciw COVID-19 wygląda od strony realizatora?
Jak proces szczepień przeciw COVID-19 wygląda od strony realizatora? · fot. Materiały prasowe


Czy dopuszczenie innych zawodów medycznych do realizacji szczepień usprawni system i zwiększy tempo realizacji szczepionek? - Oczywiście zwiększenie ilości punktów oraz ilości osób podających szczepionkę zwiększy tempo szczepienia społeczeństwa, trzeba jednak pamiętać, że zbieranie chętnych i ich szkolenie trwa. Nasi diagności laboratoryjni byli szkoleni kilka tygodni zanim zaczęli prace w punktach szczepień, przygotowanie szkolenia także wymaga czasu. Kwalifikacja do szczepienia to także dodatkowa odpowiedzialność za pacjenta - lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni są do tego przyzwyczajeni, dla farmaceuty pracującego w aptece to nowa rola i ważna decyzja. Trzeba wziąć pełną odpowiedzialność za dopuszczenie pacjenta do szczepienia - podsumowuje dr Anyszek.

mp / bielsko.info
źródło: Grupa Diagnostyka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj