bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 marca 2021
  • wyświetleń: 2579

BCO: Zwiększenie mocy o 80% dzięki dodatkowym zbiornikom na tlen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Dodatkowy, dwutonowy zbiornik na tlen stanął 30 marca przy Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21 w Bielsku-Białej. Obecnie prowadzone są prace podłączeniowe. 26 marca w szpitalu utworzono łącznie 85 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem. Wszystkie mają bezpośrednie podłączenie do tlenu i wszystkie są zajęte.

Reklama

BCO: Zwiększenie mocy o 80% dzięki dodatkowym zbiornikom na tlen
BCO: Zwiększenie mocy o 80% dzięki dodatkowym zbiornikom na tlen · fot. UM Bielsko-Biała


Zgodnie z decyzją wojewody śląskiego, 26 marca w BCO-SM utworzono łącznie 85 łóżek covidowych, z czego pięć na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pozostałych 80 łóżek, to tzw. łóżka drugiego stopnia, które zgodnie z założeniami systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju są przeznaczone dla pacjentów, którzy mają objawy niewymagające bardzo agresywnej terapii, aczkolwiek wymagają hospitalizacji.

Jeżeli stan takiego pacjenta pogorszy się, powinien być on przekazany do placówki z łóżkami trzeciego stopnia, wyposażonej - m.in. w maski tlenowe wysokich przepływów. To ta grupa pacjentów, o której mówi się w kontekście transportu lotniczego do innych województw. Łóżka trzeciego stopnia - najczęściej znajdują się obecnie w szpitalach specjalistycznych covidowych i są podzielone na specjalności medyczne - np. chirurgiczne, ginekologiczne itd.

Utworzenie łóżek dla osób zakażonych koronawirusem w BCO-SM było równoznaczne z wstrzymaniem przyjęć pacjentów na tzw. oddziały diagnostyczne szpitala. Bo na nich właśnie powstały miejsca dla osób zakażonych koronawirusem. Dyrekcja BCO-SM podjęła taką decyzję w porozumieniu z wojewodą śląskim. Tym samym oszczędzono, a właściwie nie włączono w walkę z Covid-19 w sposób bezpośredni, oddziały zabiegowe i cały pion onkologiczny - np. ginekologię i położnictwo, chirurgię onkologiczną, ponieważ na te oddziały trafiają pacjenci, dla których odwlekanie operacji, zabiegów czy porodów nie jest możliwe.

- Dla nas to wielki wysiłek, bo 85 łóżek łącznie to jest dużo. Wykonaliśmy olbrzymią pracę, żeby w tak krótkim czasie, bo mieliśmy na to praktycznie tydzień, przerobić oddziały diagnostyczne na te z miejscami dla osób zakażonych koronawirusem - mówi dyrektor BCO-SM Lech Wędrychowicz.

Obłożenie miejsc covidowych w BCO-SM jest stuprocentowe. Rotacja od początku jest bardzo mała - na poziomie czterech pacjentów na dobę.

Przy tworzeniu dodatkowych miejsc dla osób zakażonych koronawirusem w BCO-SM istniała obawa o to, czy szpitalna instalacja tlenowa wytrzyma dodatkowe obciążenie. Obawy budziły też dostawy tlenu. Każde bowiem z 85 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem jest do niego podłączone.

Miniony weekend pokazał, że instalacja, mimo obciążenia, działa prawidłowo. - Ale to nie wszystko. Ogromne podziękowania dla firmy, która nas obsługuje w zakresie tlenu, bo bardzo się spisała. To firma Air Products. Spełniła ona wszystkie oczekiwania szpitala, to znaczy, że ubytki tlenu są na bieżąco uzupełniane, praktycznie codziennie szpital dostaje tlen - mówi L. Wędrychowicz.

Obecnie zużycie tlenu wynosi półtora do dwóch procent wartości zbiornika na godzinę. Oznacza to, że szpital ma tlen na 50 albo 100 godzin. I to jest zużycie o 60 procent wyższe niż podczas normalnej działalności szpitala.

Zbiornik na tlen, który stoi przy szpitalnych budynkach przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21 ma pojemność pięciu ton. Obecnie trwa podłączenie do niego zbiornika dwutonowego, który dostarczyła firma Air Products. Dzięki dodatkowemu zbiornikowi instalacja zwiększy swoją moc o 80 procent. Podłączenie powinno zakończyć się jutro. Firma zapewniła, że prawdopodobnie także jutro dostarczy jeszcze jeden - dwutonowy zbiornik.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj