Wiadomości

  • 11 marca 2021
  • wyświetleń: 4335

Minister zachęca: zostańmy w domach i wietrzmy pomieszczenia

Dzisiaj o godz. 14.00 rozpoczęła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - 11.03.2021 · fot. KPRM


Jak przedstawił minister Niedzielski, dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika pow. 30%.

- Obserwujemy przyrost dziennych zachorowań. Średnia dzienna przekroczyła poziom 14 tys. Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łózek w szpitalach. W tym tygodniu przyrost obłożenia łóżek to ponad 2,5 tys., tydzień temu było to 2 tys. - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Niestety obserwujemy, że zlecenia POZ na testy również dynamicznie rosną. Nie widzimy żadnego sygnału, który mówiłby chociażby o spowolnieniu zainteresowania pacjentów wykonywaniem testów - dodał.

Województwem, w którym jest najtrudniejsza sytuacja, jest woj. warmińsko-mazurskie. Drugim jest woj. pomorskie, które od soboty (13 marca) będzie objęte tymi samymi restrykcjami, co warmińsko-mazurskie. Kolejne miejsca to województwa mazowieckie i lubuskie (regulacje od poniedziałku, 15 marca).

Zamknięte będą tam hotele, galerie handlowe, obiekty kultury i sportowe. Nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym. Te regulacje będą obowiązywały do 28 marca.- Sytuacja tego wymaga, dlatego będziemy podejmowali trudne decyzje. Było nią również ograniczenie planowych zabiegów. Ta decyzja dotyczy możliwości w ciągu najbliższych 2-3 tyg przeznaczenia specjalistów na wsparcie walki z COVID-19. Czeka nas kontynuacja wzrostów zakażeń, jeżeli chcemy, żeby osiągnęły one apogeum przed świętami - to działanie jest w naszych rękach. Dystans, zasłanianie twarzy to cały czas narzędzia, która mogą nam pomóc zredukować skalę wzrostów - mówił minister zdrowia. - Apeluję, żebyśmy już teraz, nie czekając na rozporządzenia, znowu zaczęli stosować zasadę #zostańwdomu, namawiam do wietrzenia pomieszczeń, przebywania w pomieszczeniach wentylowanych. Namawiam również do korzystania z aplikacji STOP COVID.

BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj