Wiadomości

 • 5 marca 2021
 • wyświetleń: 3640

Rząd przedłuża zasady bezpieczeństwa do 28 marca

Na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował o przedłużeniu obecnie obowiązujących obostrzeń związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa oraz o uruchomieniu szpitali rezerwowych w 9 województwach.

Rząd przedłuża zasady bezpieczeństwa do 28 marca
Rząd przedłuża zasady bezpieczeństwa do 28 marca · fot. Kancelaria Premiera


Rząd uruchamia kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach

Rząd już wcześniej przygotował właściwe zasoby na taki wariant rozwoju epidemii. W tym tygodniu, na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w dziewięciu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim.

Szpitale rezerwowe mogą zacząć przyjmować pacjentów 2-3 dni po decyzji o uruchomieniu tych placówek. Decyzja o tworzeniu miejsc rezerwowych dla chorych, którzy zakażenie koronawirusem przechodzą ciężko była słuszna. Pacjenci, którzy potrzebują hospitalizacji w szpitalu, pod opieką medyków, mogą liczyć na pomoc.

Przedłużenie zasady bezpieczeństwa dla reszty kraju do 28 marca

Do 28 marca rząd przedłuża dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. Będą one obowiązywać we wszystkich województwach oprócz Pomorza oraz Warmii i Mazur, gdzie zaczną obowiązywać ostrzejsze zasady sanitarne.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące do 28 marca:
 • Hotele - dostępne dla wszystkich przy zachowaniu ścisłych zasad sanitarnych (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe - zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte - podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. - wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje - tak jak do tej pory - będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
 • Sauny, salony masażu, łaźnie tureckie, łaźnie parowe, solaria - otwarte zgodnie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi.
 • Uzdrowiska - działalność wznowiona od 11 marca.
 • Zakaz zakrywania ust i nosa przyłbicami itp. Rekomendujemy używanie maseczek chirurgicznych.


Aktualne dane - liczba i dynamika zakażeń rośnie

Od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 15,8 tys. zakażeń - to o ponad 4 tys. więcej przypadków niż tydzień wcześniej.

Najgorzej - jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców - sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś - 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. To dlatego podjęliśmy decyzję, żeby wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństwa w tych regionach kraju.

Bądź odpowiedzialny - stosuj zasadę DDMA+W


Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli:
 • Dystans
 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
 • Wietrzenie


Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

mp / bielsko.info

źródło: gov.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj