Wiadomości

  • 4 marca 2021
  • wyświetleń: 5897

Ważne zmiany w szczepieniach na COVID-19

Są zmiany w obszarze szczepień na COVID-19. Poinformował o nich w czwartek szef kancelarii premiera i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Chodzi m.in. o szczepienia osób przewlekle chorych. Pojawiła się też informacja, kiedy będzie podawana druga dawka szczepionki. Osoby po przebytym zakażeniu mają otrzymać tylko jedną dawkę. Wiadomo też, kiedy planowane jest zakończenie szczepienia nauczycieli oraz kiedy rozpocznie się podawanie preparatu kolejnym rocznikom seniorów.

Szczepienia osób przewlekle chorych- Trzy podstawowe grupy to są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani i pacjenci wentylowani mechanicznie. Do grupy 1b dołączone zostały osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, a jeszcze nie są leczeni - mówił szef KPRM, Michał Dworczyk.

Jak dodał, zapisy na szczepienia dla tych osób rozpoczną się 10 marca, a sam proces szczepień rozpocznie się 15 marca.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska przedstawiła specjalną ścieżkę dla przewlekle chorych. Jak mówiła, dostaną oni e-skierowania, automatycznie wygenerowane z systemu. - Informację o tym, kto powinien otrzymać takie skierowanie będziemy mieli ze sprawozdawczości Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż po kodach chorób NFZ jest w stanie wygenerować taką listę osób - podkreśliła wiceminister.

Skierowania dla przewlekle chorych będą wystawione do 10 marca.

- To, czy ktoś otrzymał e-skierowanie można sprawdzić na IKP lub zwyczajnie zadzwonić do lekarza prowadzącego, czy do lekarza POZ - tam w systemie te informacje się znajdują - poinformowała.

- Osoby dializowane nie muszą rejestrować się przez rejestrację, będą szczepione w stacji dializ, do której przyjeżdżają na cykliczne dializy i tam będą umawiały się na szczepienie. Osoby z chorobą nowotworową, jeżeli są aktualnie hospitalizowane lub są w trakcie chemioterapii, będą szczepione w ośrodkach onkologicznych i tam należy umówić się na szczepienie. Natomiast pozostali mogą umówić się normalnie w punkcie szczepień - zaznaczyła wiceminister zdrowia.

Przekazała, że również osoby po przeszczepach będą umawiać się w punktach populacyjnych, z kolei osoby wentylowane mechanicznie będą szczepione "najprawdopodobniej" w domach przez wyjazdowe zespoły.

Dworczyk: wszyscy nauczyciele mają zostać zaszczepieni do 14 marcaSzef KPRM na konferencji prasowej przedstawił harmonogram szczepień przeciw COVID-19 w najbliższym czasie.

- Do 7 marca zakończymy szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli - szkół podstawowych, średnich, wykładowców akademickich; ostatecznie do 14 marca proces szczepień tej grupy ma zostać zakończony - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk przekazał, że do najbliższej niedzieli, 7 marca, rząd planuje zakończyć szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli - zarówno szkół podstawowych i średnich jak i wykładowców akademickich.

Dodatkowe szczepienia "grupy zero"Szef kancelarii premiera zapowiedział ponadto, że w najbliższy poniedziałek, 8 marca, rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy zero. - Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Te osoby będą zaszczepione szczepionką firmy AstraZeneca - podkreślił Dworczyk.

Szczepienia kolejnych roczników seniorów- Zapisy dla osób w wieku 69 lat, czyli dla rocznika 1952, rozpoczną się 11 marca i potrwają przez trzy dni. Między 18 a 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 marca do 24 marca odbędzie się rejestracja roczników 1954-1956 - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. - Potem będzie czterodniowa przerwa. W związku z tym, że wchodzą kolejne szczepionki będziemy aktualizować system teleinformatyczny i centralny kalendarz - wyjaśnił szef KPRM.

Michał Dworczyk poinformował, że między 18 a 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954. Od 22 marca do 24 marca potrwa rejestracja roczników 1954-1956, a potem od 25 marca zacznie się ponowna rejestracja pacjentów 70 plus. Wskazał, że kiedy będzie rejestracja osób mających 69 lat, w kolejnych dniach będą dochodzić kolejne roczniki". Wyjaśnił, że w celu usprawnienia i ułatwienia zapisów seniorzy zostali podzieleni na mniejsze grupy.

- Chcieliśmy, żeby te trzy dni były przeznaczone tylko dla dwóch roczników. W każdym z nich liczymy, że będzie ok 300 tys. chętnych do zapisania się. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w tym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby zapisy dla seniorów były jak najłatwiejsze i nie trzeba było długo czekać w kolejce czy na infolinii - powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że istnieją trzy kanały rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie http://www.gov/szczepimysię oraz za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

- Namawiamy wszystkich seniorów, żeby skorzystać z internetowego formularza i zgłosić chęć zaszczepienia się za pośrednictwem strony http://www.pacjent.gov.pl - zaapelował Dworczyk.

Ponadto 29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1C.

- W pierwszej kolejności będą to osoby, które przez swoją pracą stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo - podał szef KPRM.

Druga dawka szczepionki i szczepienie ozdrowieńcówMichał Dworczyk poinformował, że druga dawka szczepionki AstryZeneki będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, a Pfizera po 42 dniach. Osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem będą szczepione jedną dawką po 6 miesiącach od zakażenia.

Jak podkreślił Dworczyk, decyzję podjęto w porozumieniu z Radą Medyczną, na podstawie aktualnego stanu wiedzy.

- Chcemy wydłużyć czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki. Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez uszczerbku dla skuteczności działania szczepionek - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM poinformował, że w systemie jest ponad 1 mln osób po przebytym zakażeniu. Przekazał, że w Polsce wykonano dotąd 3,6 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego 2,338 mln pierwszą dawką i 1,281 mln drugą.

- Od początku realizacji naszego programu, odkąd pojawiły się precyzyjne informacje od producentów szczepionek, deklarowaliśmy, że do końca pierwszego kwartału pierwszą dawką zaszczepimy co najmniej 3 mln osób. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten cel na pewno zostanie zrealizowany - przekazał Dworczyk. - Plany zakładają, że na koniec pierwszego kwartału pierwszą dawkę otrzyma ok. 3,5 mln osób. Udało nam się w blisko 20 proc. ten cel przekroczyć - dodał.

ar / bielsko.info

źródło: PAP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj