bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 marca 2021
  • wyświetleń: 5381

Będzie można nocować w beskidzkich lasach

W listopadzie 2019 roku m.in. w Lasach Beskidu Śląskiego koło Bielska-Białej leśnicy wyznaczyli specjalne tereny do biwakowania. Wtedy to ruszył program pilotażowy, dzięki któremu można było nocować na dziko w lesie. Jak się okazało, próba wypadła dobrze i niebawem tzw. bushcrafting będzie można uprawiać w każdym nadleśnictwie.

Bushcrafting
Będzie można nocować w beskidzkich lasach · fot. pixabay.com


Przypomnijmy, biwakowanie w lesie było zabronione od 1991 roku. Pod koniec 2019 roku leśnicy wyznaczyli jednak specjalne strefy, gdzie bez przeszkód można było wypoczywać na łonie natury. W naszym regionie taka strefa powstała na terenie pomiędzy kolejką na Szyndzielnię a zaporą w Wapienicy.

Jedynym wymogiem korzystania z leśnych biwaków było pozostawienie po sobie porządku i niezaśmiecanie lasu.

- Trzeba zabierać z lasu swoje śmieci czy rozpalać ogień w miejscach do tego wyznaczonych. Biwakować można w grupach nie większych niż cztery osoby i nie dłużej niż dwa dni. Ważne jest to, by wysłać maila do nadleśnictwa z informacją, że będziemy korzystać ze strefy - zaznaczał Łukasz Plonus z Lasów Państwowych.

Okazało się, że ten rodzaj turystyki, sprawdził się. W lutym Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, wydał decyzję o utrzymaniu dotychczasowych miejsc bushcraftingowych. Jednakże zmieniono regulamin - teraz w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie - zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Na tym nie koniec. Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu, wakacji, weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób, które być może nigdy wcześniej nie nocowały „na dziko” w lesie, bez udogodnień - powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor Lasów Państwowych.

Podkreślił jednak, że jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.