Wiadomości

 • 24 lutego 2021
 • 25 lutego 2021
 • wyświetleń: 13149

Restrykcje sanitarne do 14 marca. Obowiązek noszenia maseczek

W środę, 24 lutego minister zdrowia przedstawił nowe obostrzenia sanitarne, które będą obowiązywać w naszym kraju od soboty, 27 lutego.

Konferencja prasowa ministra zdrowia - 24.02.2021
Konferencja prasowa ministra zdrowia - 24.02.2021 · fot. Ministerstwo Zdrowia


Liczba i dynamika zakażeń rośnie- W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. - mówił minister Adam Niedzielski. - Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34% przy średniej ogólnopolskiej 19%.

Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. W kraju pojawił się również pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej.

Konferencja prasowa ministra zdrowia
Konferencja prasowa ministra zdrowia - 24.02.2021


- Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali. Na tę chwilę, współpracując z analitykami, przyglądamy się, jakie są problemy. Wskazanie, które otrzymujemy, pokazuje, że szczyt trzeciej fali ma być na średnim poziomie 10-12 tys. zakażeń. W tej chwili jesteśmy na średnim poziomie 8 tys. - mówił minister zdrowia.

Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach:
 • 13 477 zajętych łóżek - 52%
 • 1 321 zajętych respiratorów - 51%


Powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim od 27 lutegoSytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim jest szczególnie trudna. 1/3 wyników testów wykonywanych w województwie daje pozytywny wynik, dlatego zaostrzane są zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Od 27 lutego zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.

Ze względów bezpieczeństwa, podjęto również decyzję o powrocie uczniów klas I-III do nauczania zdalnego. Bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków - 7%, a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie - 6.69%.

warmińsko-mazurskie


Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego - wyjątek dla zaszczepionych i osób z negatywnym wynikiem testuSytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

czechy i słowacja


Zakaz używania przyłbic i chust od 27 lutegoNajważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmowane są wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Rada Medyczna przygotowała zalecenia, który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chroni nas przed zakażeniem.

Zgodnie z rekomendacjami wprowadza się zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki.

maseczki


Obowiązujące zasady do 14 marca • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką - od 27 lutego


Od 1 marca do 14 marca:

 • Hotele - dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe - zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte - podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. - wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje - tak jak do tej pory - będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.


Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzono zasady bezpieczeństwa od 27 lutego.

Bądź bezpieczny - stosuj zasadę DDMA+WSkuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli:

 • Dystans
 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
 • Wietrzenie


Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

BM / bielsko.info

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj