bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1381

[WIDEO] Mija 40 lat od wybuchu strajku generalnego Solidarności

O wydarzeniach sprzed 40 lat przypomniano w Bielsku-Białej. 27 stycznia 1981 roku w mieście rozpoczął się strajk generalny Solidarności Regionu Podbeskidzie.

Mija 40 lat od wybuchu strajku generalnego Solidarności
Mija 40 lat od wybuchu strajku generalnego Solidarności · fot. UM Bielsko-Biała


27 stycznia przed południem przedstawiciele podbeskidzkiej Solidarności, władz Bielska-Białej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz bielskiego Stowarzyszenia Podbeskidzie Wspólna Pamięć złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk z 1981 roku, znajdującą się na budynku obecnego II Urzędu Skarbowego przy ul. gen. Maczka 73 - obok dawnej świetlicy Zakładów Przemysłu Włókienniczego Bewelana, w której podpisane zostało porozumienie.

26 stycznia 1981 r. w zakładach województwa bielskiego odbył się jednogodzinny strajk ostrzegawczy. Dzień później rozpoczął się bezterminowy strajk generalny Regionu. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z siedzibą w bielskich zakładach Bewelana tworzyło 107 osób, które reprezentowały ponad 200 tysięcy strajkujących z kilkuset zakładów Bielska-Białej i województwa bielskiego. Przewodniczącym MKS był Patrycjusz Kosmowski, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego.Do Bielska-Białej przyjechali liderzy Solidarności: Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Stanisław Wądołowski; doradcy: Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki. W negocjacjach stronę rządową reprezentował początkowo wicepremier Czesław Kotela, potem minister administracji Józef Kępa. Do rozwiązania konfliktu włączył się Kościół, prymas Stefan Wyszyński skierował do Bielska-Białej sekretarza Episkopatu Polski bp. Bronisława Dąbrowskiego i biskupów katowickich Janusza Zimniaka i Czesława Domina. Przyjęli oni na siebie rolę gwarantów porozumienia podpisanego rano 6 lutego 1981 roku.\

Strajk został zakończony po 10 dobach. Ze stanowisk ustąpili: sekretarze PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant Milicji Obywatelskiej.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.