bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 stycznia 2021
  • wyświetleń: 526

Aparat ortodontyczny - jak długo trzeba go nosić?

Materiał partnera:

Leczenie wad zgryzu polega na odpowiednim przesunięciu zębów na ich właściwą pozycję. W tym celu stosuje się specjalne aparaty ortodontyczne. Jak długo należy je nosić, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Aparat ortodontyczny - jak długo trzeba go nosić?


Do ortodontów chodzą dzisiaj nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe. Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej ortodonta może wtedy wykonać ogląd jamy ustnej i zasugerować optymalną metodę leczenia.

Aparat ruchomy a aparat stałyW gabinetach ortodontycznych stosuje się dwa główne rodzaje aparatów ortodontycznych - ruchome i stałe. Ruchome aparaty to obecnie parę wariantów, w tym specjalne płytki wyposażone w druciki, a także nakładki na zęby. Pierwsza opcja jest częściej polecana dla dzieci, natomiast druga zwykle wybierana jest przez osoby dorosłe. Takie aparaty na zęby umożliwiają skuteczne przesunięcie zębów - warto jednak wskazać, że nie sprawdza się one w przypadku każdej wady zgryzu. Stałe aparaty ortodontyczne są przeznaczone do zamocowania na zębach na stałe. Do tej kategorii zalicza się także wiele typów i systemów. Najtańsze są aparaty stałe metalowe w srebrnym kolorze. Więcej trzeba zapłacić za aparaty estetyczne, czyli porcelanowe, kryształowe. Aparaty dzieli się też pod kątem rodzaju zamków - mogą być ligaturowe lub bezligaturowe ze specjalnymi zatrzaskami.

Czas noszenia aparatu ortodontycznegoOsoby decydujące się na noszenie aparatu ortodontycznego często zdają pytanie - jak długo trzeba będzie go nosić? Zazwyczaj czas noszenia aparatu ortodontycznego to około 2 lat. Warto jednak wskazać, że tak naprawdę czas ten może wynosić od 1,5 roku do 2,5 roku, rzadziej 3 lat. Ma to związek z rodzajem wad oraz z postępami leczenia.

Kiedy leczenie ortodontyczne może się wydłużyć?W określonych sytuacjach leczenie ortodontyczne może się przedłużyć. Dotyczy to poniższych sytuacji:
  • wada jest znaczna, a zęby są oporne, wtedy przekłada się to na czas wydłużenia leczenia
  • podczas leczenia ortodontycznego pojawiają się problemy, na przykład jeden z zębów jest uszkodzony i wymaga kompleksowego leczenia kanałowego
  • pacjent nie stawia się systematycznie na wizyty u ortodonty, dlatego przekładane są one na późniejsze terminy


Gdy potrzebny jest dobry ortodonta Bytom - https://www.stomatologiamotyl.pl/ortodoncja/ jest miastem, w którym można skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie. Wybór sprawdzonego ortodonty ma duże znaczenie, aby leczenie mogło odbywać się nie tylko szybko i skutecznie, ale także w miłej atmosferze. Zatem najczęściej czas leczenia ortodontycznego wynosi około 2 lat. Aby jednak uzyskać dokładną informację, warto zapytać ortodontę, który odpowie na to pytanie na podstawie planu leczenia.