Wiadomości

  • 31 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1769

Zimowe ABC w górach - warto zaopatrzyć się w... łopatę lawinową

Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy podaje kilka wskazówek bezpiecznego przemierzania gór zimą. Kiedy temperatura spada poniżej zera a śnieg zalega grubą warstwą, przed każdym wyjściem w góry warto z rozwagą przygotować się do trasy.

łopata lawinowa
Łopata lawinowa przyda sie nie tylko po zejściu lawiny... · fot. LOT Beskidy


Nasz ubiór powinien być przemyślany i dobrany tak byśmy nie marzli na szlaku, a jednocześnie nie nosili ze sobą zbędnego ekwipunku. Bądźmy jednak gotowi na dużą rozpiętość temperatur. Pogoda w Beskidach potrafi być bardzo kapryśna.

Miłośnicy górskich wędrówek zdają sobie sprawę z dużych różnic intensywności wysiłku i produkowanego przez nas ciepła. Dlatego też koniecznie należy ubierać się na cebulkę. Takie rozwiązanie pozwala nam na dowolną żonglerkę poszczególnymi warstwami ubioru. Ich nadmiar ściągamy z siebie na podejściach, a dokładamy na zejściach lub w trakcie postoju. Co ważne, nie zabieramy ze sobą żadnej odzieży z bawełny, korzystamy tylko z syntetyków i bielizny termoaktywnej z wełny merino. Bawełna chłonie wilgoć i bardzo wolno schnie. Dyskomfort będzie odczuwalny już podczas podejścia. Bawełna momentalnie traci temperaturę, a zimna i mokra koszulka w ekspresowym tempie wychładza użytkownika.

Wybierając się w góry stajemy również przed poważnym dylematem wyboru odpowiednich butów. Obuwie należy dobierać stosownie do czasu i miejsca wyprawy. Nie popuszczajmy wodzy fantazji wychodząc w góry w obuwiu, które niekoniecznie się z nimi kojarzy. To na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę to odpowiednia przyczepność, ochrona kostki, oddychalność, wodoodporność i waga. Pamiętajmy również, że nowe i nierozchodzone jeszcze obuwie potrafi nastręczyć wielu problemów.

Wybierając się góry należy również wziąć pod uwagę zabranie narzędzia, którego zakup nosi poważne znamiona paradoksu. Powinieneś kupić, choć masz nadzieję, że nigdy nie będzie Ci potrzebne. Zimą w górach warto mieć jednak przy sobie łopatę lawinową. Oprócz pierwotnego zastosowania może nam ona bowiem niejednokrotnie uratować życie na nie zawsze dobrze przygotowanych parkingach górskich.

ar / bielsko.info

źródło: LOT Beskidy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.