bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 stycznia 2021
  • 14 stycznia 2021
  • wyświetleń: 6050

W czwartek trudne warunki na drogach Bielska-Białej i powiatu

Od dzisiejszego poranka na drogach w Bielsku-Białej i powiecie bielskim występują bardzo trudne warunki. Z tego powodu bielska policja zaapelowała do kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych. Jak informuje IMGW, intensywne opady śniegu mogą nam towarzyszyć do piątkowego poranka.

Od rana bardzo trudne warunki na drogach. Policja apeluje
Od rana bardzo trudne warunki na drogach. Policja apeluje · fot. Dawid / Nadesłane przez czytelnika Bielskie Drogi


- Bardzo trudne warunki panują przede wszystkim na bielskich ulicach Wyzwolenia, Andersa, Hałncowskiej, Babiogórskiej. Na tych drogach, gdzie są wysokie wzniesienia, ruch utrudniają pojazdy ciężarowe, które mają trudności z pokonaniem wzniesień. Na drogach tworzą się korki. Należy wziąć odpowiedni zapas czasowy przed wyjazdem, a jeśli to możliwe odłożyć podróż. Ulica Hałcnowska do godziny 11 będzie całkowicie nieprzejezdna. Strażacy usuwają konar zalegający na jezdni - informuje KMP w Bielsku-Białej. Informacje na bieżąco o sytuacji na drogach w Bielsku-Białej oraz w powiecie bielskim można znaleźć na profilu Bielskie Drogi na Facebooku.

Okres zimowy to trudny czas. Warunki na drodze wymagają od posiadaczy „czterech kółek” większego refleksu i wyobraźni. Opady śniegu, które towarzyszą nam w ciągu ostatnich godzin, utrudniają prowadzenie samochodu. Na drogach jest bardzo ślisko, a prognozy pogody na najbliższe dni pokazują opady śniegu

- Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów - dodają bielscy stróże prawa

Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 - 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 - 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza - chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Problemem może być nie tylko aura, czy też stan techniczny samochodu, lecz również zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając, wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

- Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze - podsumowują policjanci z Bielska-Białej.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, intensywne opady śniegu będą nam towarzyszyć do piątkowego poranka. - Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 20 cm - informuje Piotr Ramza, dyżurny synoptyk IMGW-PIB.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80%. Ostrzeżenie meteorologiczne w tej sprawie obowiązuje w mieście Bielsko-Biała oraz w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim od czwartku, 14 stycznia od godziny 12.00 do piątku, 15 stycznia do godziny 6.00.

mp / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała, FB/bielskiedrogi, IMGW

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.