bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 stycznia 2021
  • 10 stycznia 2021
  • wyświetleń: 12160

Siła sportowca - Rita otarła się o śmierć, dziś wraca do zdrowia

Kilka tygodni temu walczyła o życie. Dziś „rozstawia personel po kątach”. Po koszmarnym wypadku, do którego doszło wiosną zeszłego roku w Wilkowicach, kolarka Rita Malinkiewicz wraca do zdrowia. Aby jednak było to możliwe, potrzebna jest pomoc.

Siła sportowca - Rita otarła się o śmierć, dziś wraca do zdrowia
Siła sportowca - Rita otarła się o śmierć, dziś wraca do zdrowia · fot. velonews.pl


Przypomnijmy, 1 czerwca 2020 około na ul. Żywieckiej w Wilkowicach doszło do bardzo poważnego wypadku drogowego, w którym ucierpiały dwie młode kobiety w wieku 25 i 30 lat. Na miejscu interweniowały wszystkie służby ratunkowe, w tym także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedną z poszkodowanych była Rita Malinkiewicz, dawniej reprezentantka Polski w kolarstwie górskim i mistrzyni Polski juniorów. Więcej o wypadku pisaliśmy tutaj.

Do wypadku doszło podczas treningu zorganizowanego przez Malinkiewicz w ramach akcji "RittRide". Poszkodowane odniosły ciężkie obrażenia ciała. Obie były reanimowane przez strażaków i ratowników medycznych. Kolarki trafiły do szpitali. Rozpoczęła się walka o ich życie. Kasia przeszła wiele operacji, w tym zabieg zespolenia połamanego kręgosłupa i połamanej twarzoczaszki oraz częściową rekonstrukcję nosa i języka. Pod koniec czerwca została wybudzona ze śpiączki farmakologicznej i powoli jej organizm podjął funkcje życiowe. Rita nadal pozostawała w śpiączce farmakologicznej, a jej stan zdrowia był bardzo ciężki.

Wypadek w Wilkowicach - 1.06.2020
Wypadek w Wilkowicach - 1.06.2020 · fot. Bielskie Drogi


Od tamtych dramatycznych wydarzeń minęło ponad pół roku. Na początku stycznia portal velonews.pl opublikował dobrą wiadomość: "Po 80-ciu dniach od wypadku i wielu operacjach udało się wybudzić Ritę. Została przewieziona do Krakowa do Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum, gdzie uczy się funkcjonować na nowo".

- Rita już chodzi z niskim balkonikiem w asyście 2 fizjoterapeutów i potrafi pokonać z nim 100m, a z wysokim 300m. Na rowerku stacjonarnym potrafi już przejechać 4 km i jak zapewniła mnie Pani mgr Agnieszka Ochocińska, Ritę czeka jeszcze sporo pracy oraz kilka zabiegów z plastyki i stomatologii i niewykluczone, że za jakiś czas będzie mogła jeździć już na normalnym rowerze. Jak się dowiedzieliśmy, Rita z początku miała kłopoty z mówieniem, jednak teraz już mówi głośno i rozstawia cały personel po kątach, mówiąc co będzie robić, a czego nie - czytamy w artykule.

Dzielną dziewczynę czeka teraz kosztowna rehabilitacja. Dlatego rusza akcja zbiórki pieniędzy, a także wpłacania 1% ze swojego podatku dochodowego na jej cel. Poniżej informacje, jak można pomóc.

Siła sportowca - Rita otarła się o śmierć, dziś wraca do zdrowia
Siła sportowca - Rita otarła się o śmierć, dziś wraca do zdrowia

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.