bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1214

Troje bielszczan nagrodzonych w konkursie "Sukces nie zna barier"

Na co dzień przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, są aktywni i bezinteresownie działają na rzecz innych. Mowa o laureatach konkursu "Sukces nie zna barier 2020", którego rozstrzygnięcie odbyło się w czwartek, 3 grudnia w bielskim Ratuszu. Data nie jest przypadkowa - 3 grudnia przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Troje bielszczan nagrodzonych w konkursie "Sukces nie zna barier"
Troje bielszczan nagrodzonych w konkursie "Sukces nie zna barier" · fot. UM Bielsko-Biała


W tym roku laury powędrowały do Małgorzaty Szczeblewskiej, Dominiki Kasińskiej i Adriana Formasa.

Konkurs Sukces nie zna barier od 5 lat organizuje Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Wydarzenie zawsze jest okazją do promocji postaw osób z niepełnosprawnościami, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, mają wyjątkowe osiągnięcia i charakteryzują się aktywną postawą oraz bezinteresownym działaniem na rzecz innych.

W 2020 roku do konkursu napłynęło siedem zgłoszeń. W gronie kandydatów znaleźli się: Małgorzata Szczeblewska zgłoszona przez Fundację Dziecięce Marzenia, Edyta Oreluk zgłoszona przez Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Karpackiego, Stanisław Krząkała zgłoszony przez Mateusza Przybyłę, Adrian Formas zgłoszony przez fundację Wspólnym Szlakiem, Andrzej Jeżyna zgłoszony przez spółdzielnię socjalną Synergia, Dominika Kasińska zgłoszona przez Niepubliczną Szkołę Podstawową Słoneczna Kraina w Bielsku-Białej i Krzysztof Adamus zgłoszony przez Katarzynę Drozd.

3 grudnia w sali sesyjnej Ratusza z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim i jego zastępcą Adamem Ruśniakiem spotkali się prawie wszyscy kandydaci zgłoszeni do konkursu i dwoje laureatów. Prezydent wszystkim uczestnikom wręczył dyplomy i upominki, a zdobywczyni pierwszego miejsca pamiątkową statuetkę.

Troje bielszczan nagrodzonych w konkursie "Sukces nie zna barier"
Troje bielszczan nagrodzonych w konkursie "Sukces nie zna barier" · fot. UM Bielsko-Biała


- W tym wyjątkowym dniu i w wyjątkowym miejscu chcemy państwu podziękować za działania na rzecz osób niepełnosprawnych. W Bielsku-Białej wszystkich traktujemy tak samo, nie dzielimy ludzi, ale wam chcemy szczególnie podziękować za to, że mimo barier fizycznych staracie się tak pięknie działać - mówił podczas rozdania nagród prezydent Jarosław Klimaszewski.

O tym, kto zasłużył na laury, zdecydowała kapituła pod przewodnictwem zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśnika. W jej skład weszli przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu Rady Miejskiej Bielska-Białej Karol Markowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aleksandra Ciaciura, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego Ewa Swatek, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej Adam Fabia i zdobywczyni pierwszego miejsca w konkursie Sukces nie zna barier 2019 Irena Awieruszko-Ptaszkiewicz. Decyzją kapituły pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajęła Małgorzata Szczeblewska, drugie Dominika Kasińska, a trzecie Adrian Formas.

Małgorzata Szczeblewska i Adrian Formas byli obecni podczas uroczystego rozgania nagród w Ratuszu, Dominika Kasińska odbierze swoją nagrodę w późniejszym terminie, ponieważ również na 3 grudnia została zaproszona do Zamku Królewskiego w Warszawie na uroczyste rozdanie nagród w ogólnopolskim konkursie "Człowiek bez barier 2020".

Troje bielszczan nagrodzonych w konkursie "Sukces nie zna barier"
Troje bielszczan nagrodzonych w konkursie "Sukces nie zna barier" · fot. UM Bielsko-Biała


Tegoroczna laureatka konkursu od wielu lat wspiera osoby niesłyszące w naszym mieście. Małgorzata Szczeblewska w miarę potrzeb tłumaczy wystąpienia prezydenta Bielska-Białej, organizuje spotkania dla wszystkich niesłyszących z miasta i zbiórki artykułów spożywczych dla najbardziej potrzebujących niesłyszących. Przyczyniła się też do sprowadzenia do bielskiego kościoła Opatrzności Bożej relikwii św. Filipa - patrona osób niesłyszących.

Laureatka drugiego miejsca - Dominika Kasińska lubi ludzi, lubi pomagać innym i działa w wolontariacie Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko w Krakowie oraz w Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa Wielkie Serce w Bielsku-Białej. Była uczestniczką programu Down the Road. Zespół w trasie - pokazywał on osoby z zespołem Downa podczas podróży po Europie i świat widziany ich oczami. Obecnie Dominika Kasińska pracuje w Niepublicznej Szkole Podstawowej Słoneczna Kraina w Bielsku-Białej, gdzie na stanowisku asystenta nauczyciela pomaga dzieciom z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Trzecie miejsce w konkursie zajął Adrian Formas. Laureat od 10 lat trenuje pływanie i jazdę na nartach. W 2013 roku był zawodnikiem Olimpiad Specjalnych w Korei Południowej, gdzie zdobył dwa srebrne medale. Od 6 lat jego największą pasją jest bieganie. Na co dzień pracuje w kawiarni Perspektywa, w bardzo trudnej dla osoby autystycznej dziedzinie - mianowicie w usługach i obsłudze klienta.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.