bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 listopada 2020
  • wyświetleń: 6924

[FOTO] Ciężarówka do przewozu drewna przeładowana o 12 ton!

Cztery skontrolowane i wszystkie przeładowane. Śląscy inspektorzy, wspomagani przez strażników leśnych z Bielska-Białej, sprawdzali w czwartek, 19 listopada prawidłowość przewozu drewna. Nadal wykrywane są w tego rodzaju przewozach liczne nieprawidłowości. Spośród czterech przeciążonych pojazdów rekordzista ważył aż o ponad 12 ton za dużo!

Ciężarówka do przewozu drewna przeładowana o 12 ton! - 19.11.2020 · fot. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Drogowego w Bielsku-Białej


Inspektorzy z wodzisławskiego oddziału śląskiej ITD już nie pierwszy raz współpracowali ze Strażą Leśną przy kontrolach przewozu drewna. W czwartek od rana do kontroli typowano takie pojazdy, przejeżdżające drogą S-52 w okolicach Bielska-Białej. Do godzin południowych udało się na miejsce do ważenia przy ul. Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej skierować i skontrolować cztery załadowane drewnem pojazdy. Wykonane pomiary wykazały we wszystkich przypadkach, że pojazdy są przeładowane - ich masa rzeczywista przekraczała wartość dopuszczalnej masy całkowitej określonej dla tych pojazdów. Wszyscy kierowcy otrzymali z tego tytułu mandaty oraz musieli przed kontynuowaniem przewozu rozładować nadmiar drewna.

Spośród kontrolowanych pojazdów jeden okazał się zdecydowanym „liderem”, gdyż przewoził tak dużo drewna, że oprócz przekroczonej o ponad 12 t dopuszczalnej masy całkowitej (52,1 t), miał także znacznie przekroczoną wartość nacisku podwójnej osi napędowej (22,1 t wobec dopuszczalnej wartości 18 t) oraz przekroczone wszystkie trzy wymiary gabarytów pojazdu z ładunkiem: był o 43 cm za wysoki, o 6 cm za szeroki, oraz o 35 cm za długi. Przejazd pojazdu z ładunkiem niepodzielnym o takich parametrach, wymaga - zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym - specjalnego zezwolenia (zezwolenie kat. VII), wydawanego przez zarządcę drogi.

- Kierowca żadnego takiego zezwolenia nie okazał, a ładunek i tak nie był „niepodzielny” w rozumieniu definicji z tej ustawy. Inspektorzy wszczęli zatem postępowanie administracyjne, które zapewne zakończy się nałożeniem kary pieniężnej w kwocie 15 tys. zł. Na domiar złego okazało się, że zarówno ciężarówka, jak i ciągnięta przez nią przyczepa, nie posiadają ważnego przeglądu technicznego. Z tego tytułu przewoźnikowi i osobie zarządzającej transportem grożą kolejne kary - informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach.

- Inspektorzy i leśnicy z pewnością będą ponawiać takie wspólne kontrole, by wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zapobiegać nadmiernej degradacji dróg oraz piętnować nieuczciwą konkurencję wobec przewoźników, którzy starają się przestrzegać obowiązujące przepisy dotyczące dopuszczalnych ilości przewożonych pojazdami ładunków - podkreśla WITD.

mp / bielsko.info, źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.