Wiadomości

  • 12 lutego 2025
  • wyświetleń: 4244

Napaść na kierującą autobusem MZK w Lipniku. Jest oświadczenie spółki

Na przystanku Lipnik Granica do autobusu wszedł agresywny, około 70-letni mężczyzna. Już na pętli autobusowej, z powodu około 90-sekundowego opóźnienia, zaczął głośno wyrażać swoje niezadowolenie. Po przyjeździe autobusu na pętlę, mężczyzna utrudniał dalszą jazdę, kopiąc w opony i używając wulgarnego języka. Po wejściu do autobusu, podszedł do kierującej, zaczął ją szarpać, dusić i uderzył ją. Został odciągnięty przez innych pasażerów i usiadł na miejscu dla podróżujących.

Policja, policjant, dzielnicowy, czapka, mundur
fot. KWP Katowice


"Roztrzęsiona kierowczyni zamknęła drzwi autobusu, ruszyła w dalszą drogę i niezwłocznie zadzwoniła po pomoc. Dyspozytor będąc cały czas na linii z prowadzącą autobus wezwał służby, które dojechały na przystanek Krakowska Solskiego. Mężczyzna został zatrzymany za napaść. Kierowczyni dotarła na zajezdnię i natychmiast udała się do szpitala gdzie poddała się badaniom. Na podstawie jej relacji, wiemy że posiada liczne ślady podduszania, siniaki i krwiaki. Niewykluczone, że z kolejnych badań wynikną następne obrażenia" - czytamy w relacji przesłanej przez MZK w Bielsku-Białej.

"Jest naturalną koleją rzeczy, że na sieci komunikacyjnej mogą zdarzyć się opóźnienia autobusów. Może to wynikać z powodu intensywnego ruchu drogowego, szczególnie w godzinach szczytu jak również innych okoliczności niezależnych od naszych kierowców. Żadna z takich sytuacji nie jest jednak powodem do agresji, napaści na kierowcę, który wzorowo wykonuje swoje obowiązki służbowe" dodaje spółka.

Publikujemy całość treści oświadczenia



2 lata temu weszły w życie przepisy ustawy zaostrzającej kary za ataki na kierowców transportu zbiorowego, o co apelowaliśmy już w 2022 roku wraz z MPK Wrocław oraz MZK Jelenia Góra.
Ustawa obejmuje kierowców publicznego transportu zbiorowego ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to m.in., że kary za ataki na kierowców, motorniczych czy maszynistów są już surowsze. Ataki skutkują popełnieniem przestępstwa takiego jak znieważanie, naruszenie nietykalności lub czynna napaść na funkcjonariusza.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszelkich aktów przemocy, agresji i nękania, jakich doświadczają kierowcy autobusów oraz inni pracownicy komunikacji podczas wykonywania swojej pracy. Osoby te troszczą się o bezpieczeństwo i komfort tysięcy pasażerów, zapewniając sprawne funkcjonowanie transportu publicznego. Ich praca jest niezwykle odpowiedzialna i wymaga pełnego skupienia oraz spokoju.

Szacunek, empatia i kultura osobista to podstawy, które powinny towarzyszyć każdej podróży komunikacją miejską.

Tym samym apelujemy do Was - naszych pasażerów. W miarę możliwości - REAGUJCIE. Pamiętajmy, że to właśnie kierowcy każdego dnia dbają o Wasze bezpieczeństwo na drogach i umożliwiają Wam sprawne przemieszczanie się. Nie pozwólmy, aby byli pozostawieni sami sobie w obliczu agresji.

Jednocześnie dziękujemy świadkom sytuacji, naszym pasażerom, którzy w obliczu tego haniebnego ataku wykazali wzorową postawę i pomogli odciągnąć agresora od kierowczyni.

W obliczu tej sytuacji podjęliśmy decyzję o wdrożeniu dodatkowych działań mających na celu podniesienie poczucia bezpieczeństwa naszych pracowników. Planujemy organizację spotkań z psychologiem i kursów samoobrony dla kierowców.

Zac / bielsko.info

źródło: MZK Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.