Wiadomości

  • 21 listopada 2020
  • wyświetleń: 3622

Powstał Spacerownik Bielski śladami Solidarności w Bielsku-Białej

Kilka dni temu, 10 listopada, minęła 40. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Wcześniej, 31 sierpnia, minęły dokładnie cztery dekady od dnia podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których powstała Solidarność. Te dwie okrągłe rocznice były doskonałym pretekstem, by spisać i opisać miejsca, które w Bielsku-Białej związane są z tym związkiem zawodowym. Artur Kasprzykowski przygotował "Spacerownik Bielski. Śladami Solidarności lat 1980-1990 w Bielsku-Białej".

Uczestnicy pierwszego spaceru ulicami Bielska-Białej szlaiem Solidarności
Uczestnicy pierwszego spaceru ulicami Bielska-Białej - szlakiem miejsc związanych z historią podbeskidzkiej Solidarności · fot. Z archiwum Artura Kasprzykowskiego


Spacerownik autorstwa Artura Kasprzykowskiego jest fantastycznym przewodnikiem po miejscach związanych z historią NSZZ Solidarność na terenie Bielska-Białej, po miejscach ważnych w najnowszej historii miasta i regionu. Publikacja ta jest adresowana zarówno do młodzieży szkolnej, uczestniczącej w konkursach historycznych, grach ulicznych i prelekcjach; jak i do osób dorosłych, w tym także uczestników zmagań o wolną Polskę, działaczy opozycji antykomunistycznej. Łącznie wybranych zostało ponad 30 punktów na terenie miasta. W opracowaniu, obok przedstawienia solidarnościowej historii kolejnych punktów na mapie miasta, zaprezentowane są fotografie związane z tymi miejscami - zarówno archiwalne, jak i współczesne.

Ta nieodległa historia, w której uczestniczyliśmy lub która działa się na naszych oczach, dla młodego pokolenia jest prawie tak daleka jak działania II wojny światowej. Wystarczy tylko zrobić sobie mały sprawdzian i spróbować odpowiedzieć na kilka pytań z dziejów podbeskidzkiej Solidarności: gdzie odbyło się jej założycielskie zebranie we wrześniu 1980 roku? w których budynkach mieściły się kolejne siedziby regionalnych władz tego związku zawodowego? pod jakim pomnikiem odbyły się dwie niezależne manifestacje bielszczan - w 1968 i 1981 roku? na których ulicach Bielska-Białej ZOMO pacyfikowało niezależne demonstracje po wprowadzeniu stanu wojennego? przy którym kościele działała centrala pomocy uwięzionym i internowanym? Odpowiedzi na te i kilkadziesiąt innych pytań znaleźć można w publikacji Spacerownik Bielski. Śladami Solidarności lat 1980-1990 w Bielsku-Białej.

Spacerownik został wydany staraniem Stowarzyszenia Podbeskidzie Wspólna Pamięć przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oraz Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność.

- Historię piszą ludzie. Piszą ją w określonym otoczeniu, w konkretnych miejscach. Właśnie takie miejsca na terenie Bielska-Białej, ściśle związane z historią Solidarności i zmaganiami o odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny w ostatniej dekadzie komunizmu, chcemy pokazać podczas naszego spaceru po mieście. Chcemy opowiedzieć historię tych miejsc i równocześnie opowiedzieć historię Solidarności poprzez pokazanie i przypomnienie tych miejsc, poprzez wpisanie historii w konkretny krajobraz, znany nam wszystkim. Wybraliśmy ponad trzydzieści punktów - budynków, zakładów pracy, świątyń, a nawet ulic i cmentarzy - które wpisały się w nasze lokalne dzieje, a po części miały wpływ także na historię naszej ojczyzny. Jesteśmy przekonani, że niniejsza publikacja pomoże upowszechnić wspaniałą, choć także i dramatyczną historię podbeskidzkiej Solidarności, którą nie tak dawno współtworzyliśmy na terenie naszego miasta - mówi Artur Kasprzykowski.

W ramach promocji spacerownika, tuż przed wprowadzeniem ostatnich obostrzeń epidemiologicznych zorganizowany został pierwszy spacer ulicami Bielska-Białej - szlakiem miejsc związanych z historią podbeskidzkiej Solidarności.

- Był to pierwszy taki spacer, będący dla mnie sprawdzianem, jak spacerownik zostanie przyjęty przez członków stowarzyszenia, w tym szczególnie dawnych działaczy podbeskidzkiej Solidarności - mówi prezes Stowarzyszenia Podbeskidzie Wspólna Pamięć, Bogdan Szozda.

Wędrówka rozpoczęła się od siedziby podbeskidzkiej Solidarności z lat 1989-92 przy ul. Partyzantów 59. Później na spacerowym szlaku były m.in. pomnik Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy (miejsce niezależnych demonstracji w 1968 i 1981 roku), siedziba związku z 1981 roku przy ul. 1 Maja 45, dawne zakłady Befama przy ul. Powstańców Śląskich, gdzie w trakcie tzw. kryzysu bydgoskiego w marcu 1981 roku mieściła się centrala Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego; gmach Teatru Polskiego - miejsce charytatywnej aukcji dzieł sztuki na rzecz Solidarności w styczniu 1981 roku i światowej prapremiery sztuki Karola Wojtyły Jeremiasz w grudniu tego samego roku, a także dwa budynki przy ul. Bohaterów Warszawy: w pierwszym pod numerem 5 odbyło się pierwsze założycielskie zebranie podbeskidzkiej Solidarności we wrześniu 1980 roku, w drugim - przy ul. Bohaterów Warszawy 2 była w 1980 roku pierwsza siedziba związku.

- To tylko mała część z ponad 30 miejsc związanych z historią bielskiej Solidarności, które zostały opisane w spacerowniku. Kolejne pokażemy podczas następnych spacerów, które będziemy organizować, gdy miną już sanitarne ograniczenia, związane z pandemią - zapowiada Bogdan Szozda.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.